Facebook ve Instagram Reklamlarına Giriş

Yazı İçeriği

Facebook’un Instagram’ı satın almasından sonra iyice büyüyen Facebook reklam ağı her ülkede hizmet veren büyük bir reklam ağı haline geldi. Başarılı bir şekilde denetlenen ve kullanıcıları rahatsız etmeyen bir reklam deneyimine sahip olan Facebook reklam ağı, başarılı hedefleme seçeneklerine ve farklı teklif stratejilerine sahip olmasının yanı sıra diğer birçok 3. parti araçla entegrasyonu sayesinde de büyük veya küçük bütün işletmeler ve bireysel kullanıcıların en çok tercih ettiği reklam ağlarından biri oldu. “Facebook’ta ve Instagram’da nasıl reklam verilir? Neden Facebook ve Instagram reklamlarını tercih etmeliyiz? Avantajları nelerdir?” gibi soruların yanında daha başarılı reklamlar verebilmek için neler yapmanız gerektiğini de öğreneceksiniz.

Neden Facebook ve Instagram Reklamları Bu Kadar Tercih Ediliyor?

Facebook dünyada 2.4 milyar kullanıcıya hizmet verirken Instagram 1 milyardan fazla kullanıcıya hizmet veriyor ve bu platformları kullanarak dünyadaki insanların 3’te 1’ine ulaşma şansınız mümkün. Profesyonel anlamda bahsetmek gerekirse mobil uygulamalarla ve web siteleriyle bağlanabiliyor ve buradan toplanan verilerle işletmenin reklamlarını iyileştirme şansına sahip. Bu platformlarda her kullanıcı demografik özelliklerine, ilgi alanlarına ve davranışlarına göre segmente edilmiş olduğu için daha başarılı hedeflemeler yapmak mümkün. Tümdengelim bir şekilde düşünürsek, bir reklam hedeflemesini aşağıdaki şekilde kırabilirsiniz.

  • Tüm dünyadaki kadın kullanıcılar
  • Türkiye’deki kadın kullanıcılar
  • Türkiye’deki 30 yaşın altında kadın kullanıcılar
  • Türkiye’deki 30 yaşın altında evli kadın kullanıcılar
  • Türkiye’deki 30 yaşın altında evli ve çocuğu olmayan kadın kullanıcılar
  • Türkiye’deki 30 yaşın altında evli ve çocuğu olmayan, Survivor programına ilgi duyan kadın kullanıcılar

Geniş hedeflemeler dışında dar hedeflemeler yapmaya da imkan sağladığı için başarılı bir reklam ağı olduğunu söyleyebiliriz. Bunun yanında ücret politikası da hem kurumsal hem bireysel her kesime hitap ettiği için tercih ediliyor diyebiliriz.

Facebook ve Instagram Reklam Fiyatları Nedir?

Facebook ve Instagram’da reklam fiyatları ve fiyatlandırması geleneksel reklamlara göre biraz farklıdır. Reklamı verirken önce reklamın hedefi belirlenir ve ardından bütçe belirlenir. Bunun üzerine bir teklif stratejisi izlenir. Reklamlar açık artırma gibi otomatik bir sistemde fiyatlandırılır. Bütçenizin dahilinde reklamınız gösterim alır. Belirlediğiniz bütçeden fazlasını kesinlikle harcamazsınız. Fiyatladırmalar da reklam türlerine göre farklılık gösterir.

Bilinirlik için bir reklam yapacaksanız bin gösterim başına ücretlendirilirsiniz yani Cost per Miller kısaca CPM’dir.

Reklamı yapmaktaki amacınız websitenize ziyaretçi kazandırmaksa tıklama başına maliyet devreye girer ve reklamı gören herkes için ücret ödemezsiniz, sadece reklamı tıklayan kişiler için ücret ödersiniz bu ücretlendirme metriği de Cost per Click yani kısaca CPC’dir.

Reklamı yapmaktaki amacınız websitenizde ürün satmaksa eğer, ücretlendirme o reklamdan yaptığınız satış başına olur. Bunda da maliyetlendirme Cost per Action (CPA) yani yapılan işlem başına maliyet usulü yapılır.

Facebook ve Instagram reklamlarının bir avantajı da bu ücretlendirme politikasıdır. Televizyona verdiğiniz bir reklamın sonucunda mağazanızda yapılan alışverişlerin artması televizyon şirketini ilgilendirmez siz her şekilde aynı ücreti ödemeye devam edersiniz. Ancak Facebook ve Instagram reklamlarında durum böyle değildir. Satış yapmak amaçlı verdiğiniz bir reklamın sonucunda hiç satış yapamazsanız herhangi bir ücret ödemek zorunda olmazsınız.

Facebook ve Instagram’da Öne Çıkar Reklamları Nedir?

Facebook ve Instagram’da eğer bir işletme sayfanız varsa öne çıkarmanız için size hızlı bir reklam önerisi sunulur. Bu reklamlarda detaylı hedefleme yapmanız mümkün değildir. Bütçeniz dahilinde gönderinizin daha fazla kişiye ulaşması için gönderiniz öne çıkartılır. Bir reklam amacı belirlemek mümkün değildir. Daha çok takipçi kazanmak, gönderi beğenisi kazanmak ya da gönderiyi daha fazla kişiye duyurmak isteyen işletmeler tarafından tercih edilir.

Facebook ve Instagram’da Nasıl Reklam Verilir?

Facebook ve Instagram’da reklam verebilmek için öncelikle kişisel Facebook hesabınız içerisinden Facebook’ta bir işletme hesabı açmanız ve ardından da bir reklam hesabı açmanız gerekmektedir. Facebook ve Instagram’da verilen reklamlar bu Facebook Reklam hesabından yönetilir. Bu 2 hesabı açtıktan sonra Instagram ve Facebook sayfanızı bu hesaplara bağlamalısınız. Sayfalarınız bağlandıktan sonra kısa bir onay sürecinden geçecektir. Bu onay süreci 72 saati bulabilir. Eğer websiteniz veya mobil uygulamanız varsa bunları da Facebook’a tanımlamak için websitenize ya da mobil uygulamanıza birer kod yerleştirmeniz Facebook tarafından istenecektir. Tüm işlemler gerçekleştikten sonra reklam vermek için hazırsınız demektir.

Facebook ve Instagram’da reklamlar 3 aşamalı olarak gerçekleştirilir.

  1. Kampanya oluşturmak
  2. Bir reklam grubu oluşturmak
  3. Reklam oluşturmaktır.

Bir kampanyanın içerisine birden fazla reklam grubu oluşturabilirsiniz. Bunun yanında bir reklam grubunun içerisine birden fazla reklam oluşturmanız da mümkün. Bütçenizi ister kampanya seviyesinde ister reklam grubu seviyesinde belirleyebilirsiniz. Bütçenizi kampanya seviyesinde belirlerseniz oluşturduğunuz reklam gruplarına eşit olarak dağıtılmaz. Hangi reklam grubu daha iyi performans gösterecekse o reklam grubuna Facebook tarafından otomatik olarak daha fazla bütçe tanımlanır. Bu bütçe tanımlaması reklamınız yayındayken gerçekleşir.

Reklamlarınız yayınlamaya başlamadan önce bir onay sürecinden geçer. Bu onay süreci reklamlarınızın hukuki olarak bir sorun teşkil edip etmediğine bakacaktır. Bunun yanında Facebook reklam politikalarına aykırı olup olmadığı da Facebook tarafından incelenir. Eğer herhangi bir sorun varsa reklamınız onaylanmaz. Ayrıca unutmamanız gereken küçük bir bilgi de şöyle; Facebook ve Instagram üzerinde reklam verdiğiniz görsel en fazla %20 oranında yazı içermelidir. Daha fazla yazı içeren görseller reklam olarak onaylanmaz. Bu nedenle görselinizi reklam olarak vermeden önce Facebook Text Overlay Tool üzerinden kontrol etmeniz gerekebilir.

Email Bültenimize Abone Olun!

En Yeni Güncellemeleri ve Sektörden Haberleri İlk Sİz Öğrenin!

Daha Fazla Yazı

Google Ads

Google Search Ads 360 Nedir?

Search Ads 360, işletmelerin, pazarlamacıların ve ajansların en geniş kapsamlı arama pazarlamadaki kampanyalardan birkaç tanesini birden fazla motor ve medya kanalları üzerinde daha verimli bir

Devamını Oku »