Facebook Piksel Nedir? Neden Kullanılması Gerekir?

Dijital pazarlamanın önemi ve dijitale yapılan yatırımlar her geçen gün artıyor. Bu yatırımların ve önemin artmasındaki en önemli sebeplerinden biri online pazarlama araçlarını kullanan kişilerin yatırımlarının sonuçlarını izleyebilme, analiz edebilme olanaklarına sahip olmaları. Bugün ele alacağımız konu ise sosyal medya devi Facebook’un reklam takip aracı Facebook Pixel!

Facebook Pikseli hakkında

Facebook pikseli, insanların internet sitenizde gerçekleştirdiği eylemleri/olayları takip ederek reklamlarınızın etkinliğini ölçmenize olanak tanıyan bir izleme ve analiz aracıdır.

  • Reklamlarınızın doğru kişilere gösterildiğinden emin olabilirsiniz.
  • Reklam hedef kitleleri oluşturabilirsiniz
  • Ek Facebook reklam araçlarını kullanabilirsiniz

Piksel kodunu internet sitenizin başlığına yerleştirerek Facebook pikselini oluşturun. Birisi internet sitenizi ziyaret ettiğinde ve bir eylemde bulunduğunda (örneğin, bir alışverişi tamamladığında) Facebook pikseli harekete geçer ve bu eylemi raporlar. Bu şekilde, bir müşteri eylemde bulunduğunda bunu bilir ve gelecekteki Facebook reklamlarınızla bu müşteriye tekrar erişebilirsiniz.

Avantajları

Facebook reklam stratejinizde kullanabilmek için Facebook piksel takibinden toplanan verileri kullanmanın çeşitli yolları vardır.

Facebook pikseliyle:

Doğru kişilere erişin

  • Yeni müşterilerin yanı sıra internet sitenizde belirli bir sayfayı ziyaret etmiş veya istediğiniz bir eylemi gerçekleştirmiş kişileri bulun. Ayrıca, en iyi müşterilerinize benzeyen daha fazla kişiye erişerek benzer hedef kitleler oluşturabilirsiniz. Daha fazla bilgi alın.

Satışlarınızı artırın

  • Otomatik teklifleri kullanarak, bir ürünü satın almak gibi önemsediğiniz bir eylemi gerçekleştirme olasılığı daha yüksek kişileri hedefleyebilme imkanınız var.

Reklamlarınızın sonuçlarını ölçün

  • Doğrudan reklamınız sonucunda gerçekleşen olayları görerek reklamınızın ne kadar başarılı olduğunu görebilirsiniz. Dönüşüm, Satışlarınız, Üye olan kişiler, sitenizi takip edenler gibi ölçmek istediğiniz olayların dönüşümlerini görebilirsiniz.

Facebook pikseli sayfanızdan hangi verileri görebileceğinizi öğrenin.

3 yıldır Digital Pazarlama alanında çalışan Nurtay Nejat Ermiş kariyerine Gitti Gidiyor Ebay Türkiye’de Digital Pazarlama ekibinde staj yaparak başladı. Stajdan sonra 1 yıl ModaCruz Digital Pazarlama Ekibinde bulunduktan sonra 2 yıldır devam ettiği SEM Performans Pazarlaması Ajansında Social Media Account Strategist olarak çalışmakta.

E-Posta

More from our blog

See all posts