Facebook Hedef Kitle İstatistikleri Nedir? Nasıl Kullanılır?

2017 yılının verilerine göre dünyada 2 milyar günlük aktif Facebook kullanıcısı var. Facebook, dünya çapında en popüler sosyal medya sitesi olarak kabul edilebilir. Bu nedenle işletmenizin ve e-ticaret sitenizin Facebook üzerinde görünür olması oldukça önemli. Doğru kitleye ulaşırsanız, kısa sürede işletmenizi başarıya taşıyabilirsiniz. Özellikle de küresel olarak hizmet sağlamayı amaçlıyorsanız. Facebook Hedef Kitle İstatistikleri size bu konuda yardımcı olabilir.

Hedef Kitle İstatistikleri, dijital pazarlama çalışmalarının analiz kısmını oluşturur. Google Analytics aracı gibi Facebook üzerinden erişebileceği hedef kitle istatistikleri hitap ettiğiniz kitlenin genel bilgilerini çıkarmanıza yardımcı olur.

Facebook Hedef Kitle İstatistikleri

Facebook Hedef Kitle İstatistikleri, Facebook üzerinden reklam verenlerin çeşitli ziyaretçi bilgisine erişmesine yardımcı oluyor. Demografik bilgilerin yanı sıra sayfa beğenileri ve konum bilgileri de bu istatistikler altında sunuluyor. 2 milyardan da fazla günlük aktif kullanıcı potansiyeli göz önünde bulundurulduğunda bu istatistikler pek çok konuda önemli bilgiler edinmenize yardımcı olabilir. Peki bu istatistiklerin dijital pazarlama alanında sağlayacağı faydalar neler?

Hitap Ettiğiniz Kitlenizi Tanıyın

Öncelikle, hedef kitle analizi sizin reklamlarınızı görüntüleyen kitle hakkında bilgi verir. Hitap ettiğiniz kitlenin detaylarını öğrenmek, pazarlama stratejileri geliştirmenin olmazsa olmazıdır. Facebook hedef kitle istatistikleri, kadın-erkek oranları, yaş aralığı, sayfa beğeniler ve satın alma sayıları gibi bilgileri sunar.

Öncelikle Analiz Edin

Tüm dijital pazarlama çalışmalarında ilk adımınız analiz olmalı. Analiz yapmadan doğrudan uygulama yapmaya kalkarsanız, istediğiniz sonuçları elde edemeyebilirsiniz. Hedef kitle istatistikleri de size ilk aşamada ihtiyacınız olacak bilgileri sunar. Bu bilgileri kullanarak genel performansınızı değerlendirebilirsiniz.

Hedeflenmiş Pazarlama Çalışmalarınızı Güçlendirin

Hitap ettiğiniz kitleyi tanıdıktan sonra bu kitleye uygun pazarlama stratejileri oluşturabilirsiniz. Örneğin eğer kadınlara yönelik ürünler satıyorsanız, istatistik sonuçlarına göre hangi yaş aralığındaki kadınların ürünlerinizle daha fazla ilgilendiğini görebilirsiniz. Böylelikle o yaş grubuna özel kampanyalar planlayabilir ve pazarlama çalışmalarınızı yürütebilirsiniz.

Potansiyel Müşterileri Belirleyin ve Dönüştürün

Baştan sona bir dönüşüm optimizasyonu süreci planlıyorsanız, Facebook üzerinden erişebileceğiniz hedef kitle istatistikleri oldukça yardımcı olur. Bu istatistikleri kullanarak potansiyel müşterilerinizi belirleyebilirsiniz. Daha sonra potansiyel müşteri tabanınıza uygun dönüşüm stratejileri geliştirip uygulayabilirsiniz.

 

Uğur; okumayı, araştırmayı öğrenmeyi seven, 5 yıldan uzun süredir dijital pazarlamanın her alanında tecrübe edinmiş biri. Şu anda Faladdin&Binnaz'da Performans Pazarlaması ve ASO ekibinde yer almakta.

E-Posta

More from our blog

See all posts