Facebook Analytics Nedir, Avantajları Nelerdir?

Sosyal medya sayesinde markalar her geçen gün büyümeye devam ediyor. Tüketicilerinizin davranışlarını bilmek ise doğru çözümler üretmeyi sağlıyor. Bunun farkında olan Facebook ücretsiz bir araçla size yardımcı oluyor. Facebook Analytics ile işletme sayfanızın performansını, beğenilerini, izlenmelerini ve daha fazlasını takip edebilirsiniz. Siz de bu sayede doğru çözümler üretebilirsiniz.

Facebook üzerinde ürünlerinizi sergilediğiniz bir sayfanız olabilir. Analytics ile son 7 günde sayfanızı kaç kişinin beğendiğini görebilirsiniz. Ya da son 7 günde paylaştığınız fotoğrafların toplamda kaç kişiye ulaştığını ya da kaç beğeni/paylaşım aldığını da görebilirsiniz. Şimdi Facebook Analytics menüsüne tek tek göz atalım.

Sayfa Beğenisi

Buradaki toplam beğeni son bir ay içerisinde sayfanızı beğenen kişilerin sayısını gösterecektir. Beğeni kaynaklarıyla ise ziyaretçileriniz mobilden mi yoksa masaüstü bilgisayardan mı geldiğini görebilirsiniz. Bu menüyü düzenli takip ederek ziyaretçi kaynaklarınızı öğrenebilirsiniz.

Video

2016 verilerine göre her gün Facebook üzerinden 8 Milyar video izleniyor. Bu yüzden, kullanıcılarınızın hangi videoları izlediğini bilmek sayfanız için çok önemlidir. Bu menü ile ilk 30 saniyesi izlenen videolarınıza göz atabilirsiniz. Ayrı bir kategoride ise en çok izlenen videolarınıza bakabilirsiniz.

Hedef Kitle

Bu menü sayesinde hedef kitleniz hakkında detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. Sayfanıza son bir ayda erişen kullanıcıların yaş, cinsiyet ve konum gibi metriklerini detaylı inceleyebilirsiniz. Aynı zamanda bir başka Facebook aracı olan Hedef Kitle İstatistikleri ile de detaylı kullanıcı analizi yapabilirsiniz. Bu analizler ile pazarlama kampanyalarınıza ve Facebook stratejinize yön verebilirsiniz.

 

İçerik Erişimi

Bu menü paylaşımlarınızı gören kullanıcı spaylaşım ayısını ve kaç kullanıcının içeriklerle etkileşime geçtiğini gösterecektir. Eğer beğeni, yorum ve sayılarınız yükseliyorsa bu sayfanız için iyi işarettir. Eğer kullanıcılar tarafından spam işareti almış içerikleriniz varsa bunları görüp hemen silebilirsiniz. Kullanıcılarınızın sevdiği içerikleri üretmek için bu menüyü düzenli takip etmek gerekiyor.

Ziyaret

Bu menü sayesinde, ziyaretçilerinizin hangi sayfaları görüntülediğini detaylı inceleyebilirsiniz. Ziyaretçi analiziyle kullanıcıların web sitesinden mi yoksa diğer Facebook sayfalarından mı geldiğini görebilirsiniz.

Paylaşımlar

Paylaşımlarınızı inceleyen kullanıcılarınızın sayısını gerçek zamanlı olarak takip edebilirsiniz. Örneğin akşam saatlerinde sayfanızda kaç kullanıcı olduğunu görmek istiyorsunuz? Ya da hafta sonu paylaşılan videoların ne kadar izlendiğini merak ediyorsunuz? Bu menü sayesinde, hangi günlerde içerik paylaşıp dönüşüm alabileceğinize daha kolay karar verebilirsiniz.

Başarılı bir dijital kampanya için kullanıcılarınızı tanımak gerekir. Facebook Analytics aracıyla ücretsiz olarak ziyaretçilerinizin bilgisine ulaşabilirsiniz. Ancak burada düzenli olarak analizler yapıp sonuçlandırmak da önemlidir. Çünkü edindiğiniz bilgileri web siteniz ya da diğer sosyal medya kanallarınız için de kullanmanız gerekebilir.

Ali İzmir Ekonomi Üniversitesi öğrencisi. Teknoloji ve dijital reklam alanındaki platformları takip etmeyi ve bu konularda içerik üretmeyi seviyor.

E-Posta

More from our blog

See all posts