Yeni Başlayanlar İçin: Etkili Sosyal Medya Yönetimi

Yazı İçeriği

Bir sosyal medya yöneticisi, bazen bir günde bir pazarlamacı, stratejist, metin yazarı, tasarımcı, analist ve müşteri hizmetleri temsilcisi olabilir. Tüm bu çeşitli sorumlulukları yönetmek, sosyal medya yöneticilerinin bir dizi önemli pazarlama ve pazarlama ile bağlantılı sosyal medya becerileri geliştirmesini gerektirir. Fakat endişelenmeyin bu yazımızda bütün bunların üstesinden gelmeniz için nasıl etkili sosyal medya yönetimi yapabileceğinizden bahsedeceğiz.

Analiz

Analiz aşamasında, markanız için özel, veriye dayalı bir sosyal medya planı oluşturmak için işletmenizi, hedef kitlenizi ve rakiplerinizi araştırır ve değerlendirirsiniz.

En Çok Etkileşim Alan İçerikleri Belirleyin. 

Neyin işe yaradığını, neyin yaramadığını ve nasıl gelişmeye devam edileceğini değerlendirin. Sosyal medya etkinliğinize kuş bakışı bakmak, işleri perspektif haline getirmenize yardımcı olur. Bu, en iyi performans gösteren içeriğinize bakmak ve o çerçevede çaba sarf etmek anlamına gelir. Pek çok sosyal medyanın çabasının bir deneme-yanılma meselesi olduğu inkar edilemez.

Rakipleriniz Hakkında Bilgi Edinin.

Tekerleği yeniden icat etmeyin. Rakiplerinize bakın, neyin işe yaradığını görün ve sadece başarıyı modelleyin. Rakip analizi yapmak, rakiplerinizin stratejisinin neye benzediğini anlamanıza ve hangi taktiklerin ve kanalların onlar için işe yarayıp hangilerinin yaramadığını görmenize yardımcı olabilir. Rakiplerinizi harika uygulamaları için izlemenin yanı sıra, hatalarına da dikkat etmeniz gerekir. Böylelikle, rakiplerinize üstünlük sağlamak için onlardan yararlanabilirsiniz.

Analiz Araçlarından Faydalanın.

Veriye dayalı kararlar almak, etkili sosyal medya yönetiminin anahtarıdır. Analiz araçları ile çabalarınıza dair birçok iç görü elde edebilir ve sosyal medyada gerçekleştirdiğiniz eylemlerin daha anlamlı hale gelmesini sağlayabilirsiniz. Gönderilerimi hangi zamanda yayınlamam daha mantıklı? Hangi gönderilerim daha iyi performans sergiliyor? gibi birçok sorunun cevabını analiz araçlarından elde edebilirsiniz.

Google Trends’ten Yardım Alın.

Sosyal medya yöneticileri, sosyal medya ortamının nasıl değiştiğini daha iyi anlamak için mevcut veri kaynaklarını -özellikle ücretsiz kaynakları- kullanmalıdır. Sosyal medya fırsatlarını -özellikle reklamcılıkla ilgili- belirlemek için Google arama verilerini (Google Trends aracılığıyla) kullanabilirsiniz. Google Trends, bir sosyal medya kampanyası oluştururken genellikle harika bir başlangıç ​​noktasıdır.

“Hedeflemek istediğiniz en önemli demografilerin kimler olduğunu anlıyorsanız, ancak onları nerede bulacağınızı bilmiyorsanız, Google Trends sizin çözümünüz olabilir.” Pazarlamacılar, bu aracı kullanarak insanların ne hakkında konuştuklarını ve nerede olduklarını anlayabilirler. Bu bilgiler, sosyal medya strateji planlamanızı yönlendirebilir. Google Trends; kampanyalarınız düşük performans gösteriyorsa, rotanızı düzeltmeniz için de kritik bir öneme sahiptir.

Sosyal medya pazarlamacılığı söz konusu olduğunda, daha alakalı hashtag’ler oluşturmak için Google Trends’i kullanabilirsiniz. Google Trends ile, ulaşmak istediğiniz bir bölge veya demografide popüler olan anahtar kelimeleri bulabilir ve bunları sosyal medya gönderilerinize hashtag olarak ekleyebilirsiniz. “Optimize edilmiş ve hedeflenmiş üç veya dört hashtag’e sahip olmak, akla gelen her birini listelemekten çok daha iyidir.”

Planlama

Planlama aşamasında, belirli bir zaman dilimi içinde neyi başarmak istediğinizi tanımlarsınız, böylece bir dizi iş hedefinizi kontrol altında tutabilirsiniz.

‘Yap ve gelip izlemelerini bekle’ sadece sinemalarda olur. Yap, içerikle besle ve insanların katılmasını sağla. Tüm bunlardan sonra belki gelip kalıcı olabilirler. – Seth Godin

Editöryal Takvim Hazırlayın.

Sürekli yeni içerik, haber ve fikir akışı sayesinde, birden çok sosyal medya hesabını gün be gün yönetmek zor ve kafa karıştırıcı olabilir. Bu nedenle en iyi sosyal medya yöneticileri, editöryal takvimleriyle organize olur. Sosyal medya içerik takvimleri, gelecekteki içeriklerinizi planlamanın ve düzenlemenin en iyi yoludur.

Hedef Kitlenizi Tanıyın.

Potansiyel müşterilerinizin hangi sosyal medya platformlarını kullandıklarını, sosyal medyada ne kadar zaman geçirdiklerini, en çok hangi zamanlarda aktif olduklarını ve birbirleriyle nasıl etkileşime girdiklerini öğrenin. Hedef kitleniz hakkında ne kadar çok şey bilirseniz, onlara ulaşmak için o kadar iyi bir sosyal medya pazarlama stratejisi planlayabilirsiniz.

Sizin İçin Uygun Olan Sosyal Medya Platformlarını Belirleyin.

Tüm sosyal medya platformlarında mevcut olmak gerekli değildir, önemli olan hedeflediğiniz kullanıcı kitlesi üzerinde bir etki yaratmaktır. Önemli olan nicelik değil, niteliktir! Bu nedenle, hedeflerinizle uyumlu ve hedef kitlenize hitap eden sosyal medya platformları için içerik üretin. Hedeflenen demografiniz tarafından tercih edilen platformlara odaklanın.

Hedefler Belirleyin.

Hedef belirleme, herhangi bir başarılı sosyal medya pazarlama stratejisinin temel taşıdır. Neyi başarmaya çalıştığınızı bilmiyorsanız, performansınızı ölçmek için hiçbir şeyiniz yoktur.

İçeriğinizi sabote etmenin en iyi yollarından biri, içeriğinizi hedeflerinize bağlamamaktır. Neden içerik oluşturduğunuzu bilin. – Ellen Gomes

Sosyal pazarlama hedefleriniz, aşağıdakilerin kısaltması olan ‘SMART’ olmalıdır:

  •   Specific (Spesifik): Sosyal medya hedefleriniz net ve tanımlanmış olmalıdır.
  •   Measurable (Ölçülebilir): Hedeflerinizin ilerlemesini ölçebilmeniz gerekir.
  •   Achievable (Ulaşılabilir): Gerçekten ulaşabileceğiniz hedefler belirleyin.
  •   Realistic (Gerçekçi): Zamanınıza, kaynağınıza ve pazarlama bütçenize göre hedefler belirlemelisiniz.
  •   Time Sensitive (Zamana Duyarlı): Raporlama ve izleme amaçları için belirli bir zaman aralığında ulaşabileceğiniz hedefler belirleyin.

Reklamların Gücünden Faydalanın.

Gün geçtikçe geniş bir kitleye ulaşmak için ücretli içeriklere yatırım yapmak giderek daha önemli hale geliyor. Sosyal medya platformlarında karşınıza mutlaka birtakım reklamlar çıkmıştır. Karşınıza çıkan bu reklamlar algoritmalar sayesinde karşınıza alelade ya da sıradan reklamlar yerine mutlaka sizinle alakası olan reklamlar çıkarıyor. Siz de bu sosyal medya platformlarına belli bir ücret karşılığında reklam verdiğiniz takdirde ilgi alanı sizin alanınızla uyumlu olan insanlara bu reklamları sunacaktır. Sadece bu verdiğiniz reklamlarla ciddi bir kitleye erişim sağlayabilirsiniz.

En İyi Sosyal Medya Yönetim Aracını Seçin.

Araçlar zor görevleri tamamlamayı kolaylaştırır ve sosyal medya pazarlama araçları da farklı değildir. Sosyal medya yönetimi için en iyi araçları seçmek, yalnızca çeşitli görevleri kolaylaştırmakla kalmaz, aynı zamanda size çok fazla zaman kazandırır. Sosyal medya aracılığıyla neyi başarmak istiyorsunuz? Sizi bir sosyal medya aracı aramaya ne teşvik etti? gibi soruları kendinize sorarak sizin için uygun olan sosyal medya yönetim aracını belirleyebilirsiniz. Çoğu sosyal medya pazarlama aracı ücretsiz bir deneme ile gelir ve herhangi bir nihai karar vermeden önce birkaç aracı test etmeniz önerilir.

Sıradan insanların doğru araçları kullanarak harika şeyler yapabildiği zamanlarda yaşıyoruz.

İçerik

Analiz ve planlamanızı yaptıktan sonra sırada içerik üretme aşaması var. İçerikler markanızı çevrimiçi olarak tanıttığınız temeldir, bu nedenle ona hak ettiği ilgiyi vermek çok önemlidir.

İçerik ateştir, sosyal medya benzindir. – Jay Baer

Kaliteli ve İlgi Çekici İçerikler Üretin.

Hedef kitlenizle etkileşim ve bağlantı kurmanın en iyi yollarından biri iyi içerik hazırlamaktır. Sosyal medya için hedef kitleniz tarafından beğenilen içerikler oluşturabilirseniz, bunu paylaşma olasılıkları daha yüksektir. Bu, markanızın görünürlüğünü artırmanıza ve karşılığında daha geniş bir kitleye ulaşmanıza yardımcı olabilir.

Sosyal medyanın amacı, müşterileri kişisel misyonerinize dönüştürmektir. – Shane Barker

Etkileşime Girmekten Kaçınmayın.

Sosyal medya hesaplarınızı gönderilerle doldurmak bir şeydir, ancak hedef kitlenizle aktif bir şekilde etkileşim kurmak ve onları memnun müşterilere dönüştürmek başka bir şeydir. Sadece içerik paylaşarak ilerleyemezsiniz; bunu yaparsanız, takipçilerinizle etkileşim kurmak ve onları dönüştürmek için en önemli fırsatları kaçırıyor olabilirsiniz.

Takipçilerinizle etkileşim kurmak, diğer müşterilerin de yaşayabileceği sorunları ortaya çıkarmanıza olanak tanır. Böylece sorun daha da büyümeden hızlıca çözebilirsiniz. İletişim hatlarınız her zaman açık olduğunda, genellikle sorunlu durumları kontrolden çıkmadan önce keşfedeceksiniz.

Kitlenizin Sizi Yönetmesine İzin Verin.

Müşterilerinizin ne istediğini bilmenin tek yolu, söylediklerini dinlemektir. Sosyal medya platformlarınızı müşteri hizmetlerinizin bir uzantısı olarak kullanmanız önemlidir. Raheel Farooq’un dediği gibi: “İçerik bir kral değil, yönetmeyi amaçlayanların oylarıyla seçilen bir başkan.” Paylaşımlarınızın içeriğini kitleniz belirler, bu sebepten dolayı siz de onlara uymalısınız. Eğer takipçilerinizin isteklerini göz ardı edip kendi isteklerinize yönelirseniz bu, profiliniz için hiç iyi olmayacaktır. Takipçilerinize hitap eden paylaşımlar yapmalısınız ki onları profilinizle etkileşim halinde tutabilesiniz.

Devamlılık Sağlayın.

Sosyal medyada başarı, sürekli olarak ilgi çekici içerikler yayınlama meselesidir. Bu sadece işletmenizin güvenilir görünmesine yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda paylaşmak için zamanında bilgiye sahip olduğunuzu ve izleyicilerinizle sohbet etmeye önem verdiğinizi gösterir. Sosyal medya platformları zaman içinde algoritmalarını değiştirir, ancak düzenli olarak gönderi paylaşma kuralı geçerlidir: Bu uygulama, içeriğinizin kullanıcı akışlarında görünmesine yardımcı olur. Tutarlı, alakalı içeriğe odaklanarak, algoritmalara gönderilerinizin çeşitli kullanıcı akışlarında gösterilmeye değer olduğunu ve nihayetinde sayfanıza takipçileri çekeceğini gösterirsiniz. Bazı zamanlarda kendinizi boş bir içerik takvimine bakarken buluyorsanız, 50 Sosyal Medya İçerik Fikri e-kitabımıza göz atmanızda fayda var.

Etiket (Hashtag) Kullanın.

İyi bir hashtag stratejisi belirleyerek belli kitlelere ulaşabilir ve daha fazla etkileşim sağlayabilirsiniz. Her sektörün alanıyla alakalı belli başlı hashtagler vardır, bunun için rakiplerinizin kullandığı hashtagleri inceleyip uygun olanları seçin. Buna ek olarak rakiplerinizin kullandığı hashtaglerle beraber alanınızla alakalı ama o kadar da popüler olmayan hashtegleri de göz ardı etmeyin. Popüler hashteglere çok fazla rağbet ve akış olduğu için oradaki diğer gönderilerin içerisinde sizin gönderileriniz kaybolup gidebilir. Bunun için popüler olan hashtaglerle beraber alanınızla alakalı olan ama fazla rağbet görmeyen hashtagleri de tercih edin.

Hikaye (Story) Özelliğini Kullanın.

Sosyal medya kullanıcılarının yeni trendi olan Story’ler sadece bir süre görüntülenebilir olduğu için kullanıcılar arasında popüler. Artık insanlar paylaşılan içeriklerle bir kez daha karşılaşmak istemiyor ve bazı paylaşılan içeriklerin defalarca kontrol edilebilir olması kullanıcıları biraz rahatsız ediyor. Bu yüzden her platformda oldukça popüler olan bu hikaye özelliğini siz de kendi sosyal medya hesaplarınızda aktif olarak kullanabilir veya Story reklamları verebilirsiniz.

Video İçeriklerinin Gücüne İnanın.

Geleneksel pazarlamanın azalan etkinliği ve videoların popülaritesinin hızla artmasıyla birlikte video pazarlama birçok işletme için olmazsa olmaz hale geldi ve giderek yaygınlaşıyor. Aberdeen Group’un araştırmasına göre, video kullanan pazarlamacılar, kullanmayanlara göre şirket gelirini yıldan yıla %49 daha hızlı artırıyor ve video pazarlamacıların %95’i 2020 yılında video harcamalarını artırmayı veya korumayı planlıyor.

Markanızı İnsanlaştırın.

İnsanlar diğer insanlarla bağlantı kurar, onlarla ilişki kurar ve güvenir. Birisi size güvenmiyorsa, sizinle iş yapmaları muhtemel mi? Tabii ki değil. Bu nedenle, markanızın para kazanma makinesinin çok ötesine geçtiğini göstermek için yüzler ve isimler sağlamak son derece kritiktir. Bazı işletmeler, markalarını arkasındaki kişilere bağlama konusunda mükemmeldir, bu da onları izleyiciler için ilişkilendirilebilir kılar. Ancak diğerleri kendilerini, tüm kanallarda tek tonlu bir sesin kullanıldığı yüzsüz, soğuk ve kurumsal bir ortamla sınırlıyor. Markalar insanlar tarafından yapılır, öyleyse neden bazen iletilen pazarlama mesajlarının robotik olduğunu düşünüyoruz?

Trendlere Ayak Uydurun.

Sosyal medya, tek bir yerde kalmayan, sürekli değişen bir manzaradır. Sosyal medyada bir akımın popüler olması da eski modaya dönmesi de oldukça hızlı gerçekleşiyor. Sosyal medya trendlerini takip etmek ve bu trendlere uygun paylaşımlar yapmak daha fazla takipçi kazanmanıza ve daha çok kişiye ulaşmanızı sağlayabilir. Herkes eğlenirken sizin konudan habersiz bir şekilde kenarda beklemeniz etkili bir sosyal medya yönetiminin önünde büyük bir engeldir. Trendlerden haberdar olmak için takipçilerinizin paylaştıklarını ve takip ettiği sayfaları her zaman izlemeniz gerekebilir.

Sosyal medyanın ilk kuralı, her şeyin her zaman değişmesidir. Değişmeyecek olan tek şey, topluluğun ağ kurma arzusudur. – Kami Huyse

Ölçümleme

Ölçümleme etkili bir sosyal medya yönetiminin son aşamasıdır. Şu ana kadar yaptığınız işlerin performansını ölçmenizi ve gerekli optimizasyonları yaparak kendinizi daha iyi hale getirmenizi ve geliştirmenizi sağlar.

Verilere yeterince uzun süre işkence ederseniz, her şeyi itiraf eder.

Devamlı Olarak İzleyin.

Çabalarınızı sürekli analiz etmeden, bir kampanyanın diğerine göre nasıl bir performans gösterdiğini asla bilemezsiniz. Kampanyalarınızın ardındaki ölçümleri gerçek zamanlı olarak izlemek, kapsamlı, zaman alıcı değişiklikler yerine sosyal medya pazarlama stratejinizde küçük değişiklikler yapmanıza olanak tanır.

Temel Başarı Ölçütlerini Belirleyin.

Sosyal medya pazarlama çabalarınızın başarılı olup olmadığını nasıl belirleyeceksiniz? Sadece daha fazla takipçi kazanmaktan bahsetmiyorum, para kazanmaktan bahsediyorum. Sonuçta, karı iyileştirmeyen bir şeye zaman ve para harcamayı mantıklı kılmak zordur. Bunun için dönüşüm oranı gibi başarı metrikleri belirlemelisiniz.

Anlamlı Ölçümleri İzleyin.

Takipçi sayısı ve beğeni sayısı gibi gösterişli ölçümlerin izlenmesi kolaydır, ancak gerçek değerlerini kanıtlamak zordur. Bunun yerine, etkileşim, tıklama ve dönüşüm oranları gibi şeylere odaklanın. Farklı ağlar için farklı hedefleri ve hatta her ağ için farklı kullanımları izlemek isteyebilirsiniz. Örneğin, web sitenize trafik çekmek için LinkedIn kullanıyorsanız, tıklamaları ölçersiniz. Instagram marka bilinirliği için ise, Instagram Story görüntülemelerinin sayısını takip edebilirsiniz. Facebook’ta reklam verirseniz, tıklama başı maliyet (TBM) yaygın bir başarı ölçütüdür.

Test Etmeye ve Optimize Etmeye İstekli Olmalısınız.

“Sonuçlarınızı ölçmezseniz asla başarılı bir sosyal medya pazarlama kampanyası yürütemezsiniz. Sosyal çabanızın işe yarayıp yaramadığını belirlemenize olanak tanıyan kriterlerle net hedefler belirlemeniz önemlidir. Topladığınız ve analiz ettiğiniz veriler daha sonra kampanyanızda değişiklik yapmak için kullanılabilir. Gerçekten başarılı bir kampanya geliştirmek istiyorsanız çabalarınızı sürekli olarak optimize etmeye ve test etmeye istekli olmalısınız.”

Sosyal alanda çalışmanın en ödüllendirici ve zorlayıcı yanlarından biri, öğrenmeyi hiç bitiremeyecek olmanızdır. Kariyerinizde ilerlemeye devam etmek için bahsettiğimiz sosyal medya becerilerinin hepsini sürekli olarak geliştirmelisiniz. Bu becerileri geliştirmeye ne kadar odaklanırsanız, o kadar çok sonuç elde edebilir, gerçek iş etkisini fark edebilir ve bir profesyonel olarak kendi yeteneklerinizi geliştirebilirsiniz.

 

Email Bültenimize Abone Olun!

En Yeni Güncellemeleri ve Sektörden Haberleri İlk Sİz Öğrenin!

Daha Fazla Yazı