Etkili Adwords Reklam Metni Nasıl Olmalı?

Hiçbir görsel olmadan sadece metin üzerinden iletişim kurduğunuz Google Adwords gibi bir mecrada reklam metninin önemi oldukça yüksektir. Rakipleriniz arasında hedef kitlenizin ilgisini çekmek oldukça zor olsa da iyi yazılmış bir reklam metniyle bunu kolaylıkla başarabilirsiniz.

Reklam Metninin Yapısı

Adwords reklam metni 4 kısımdan oluşur.

 • Başlık
 • Görünen URL
 • 1. Reklam Metni
 • 2. Reklam Metni

Reklam metninin basit bir yapısını aşağıda bulabilirsiniz.

reklam_metni_yapısı

Kaliteli Reklam Metninin Sırları Nelerdir?

Net Bilgi Sağlayın

Adwords reklam metinlerinde kısıtlı bir alan olduğu için ürün ya da hizmetiniz ile ilgili bilgiyi en net şekilde paylaşmanız gerekiyor. Vermek istediğiniz mesajı en sade ve etkili biçimde sunun.

Farkınızı Belirtin

Sizi rakiplerinizden ayıran bir hizmetiniz var ise mutlaka belirtin. Aynı Gün Kargo, +2 Yıl Garanti ya da Ücretsiz İade gibi avantajlarınızı mutlaka reklam metni içerisinde kullanın.

Reklam metninizi yazarken uymanız gereken en önemli kural, yazdığınız metnin doğru bir şekilde ürün ya da sunduğunuz hizmeti anlatabilmesidir.

Teklifiniz ile ilgi çekin

İndirim ya da farklı teklifler sunan kampanyalar oluşturun. Bu özel teklifler hedef kitlenizi tetikleyecek ve reklamınızın daha fazla tıklanmasına neden olacaktır.

Harekete Geçirin

Reklam metinlerinin sonuna harekete geçirecek (Call to Action) net mesajlar vermeyi unutmayın! Hemen AL!, Ürünü İncele!, Fırsatı Yakala!

Başlık Seçimine Özen Gösterin

Reklam metninin başlık satırı, konum açısından en üstte yer aldığı için ilk göze çarpan yerdir. Hedef kitlemizin ilgisini çekmek için başlık kısmını oldukça verimli kullanmalısınız.

Kesinlikle yerine getiremeyeceğiniz teklifleri sınmayın. Yanlış tekliflerle sitenize ziyaretçi çekseniz bile gelen ziyaretçi alışveriş yapmadan gidecek ve bu da dönüşüm oranınızı negatif yönde etkileyecek.

 

Yazar Hakkında - Emre Gökşin - Marketing Manager @puhutv

Emre Gökşin - Marketing Manager @puhutv
Dijital Pazarlama Temelleri kitabı yazarı olan Emre Gökşin kariyerine üniversite yıllarında Turkcell'e web danışmanlığı hizmeti vererek başladı. 2012 yılında GittiGidiyor | eBay Türkiye'de Dijital Pazarlama Departmanında görev almaya başladı. 2016 yılında geçtiği puhutv'de Pazarlama Müdürü olarak görevine devam etmekte.

Mutlaka Göz Atın ;)

Adwords Hesap Yapısı Nasıl Kurulur?

Günü geldiğinde patronunuz sizden şirketi için bir adwords hesabı kurmanızı istediğinde kalbiniz yuvanızdan çıkacak gibi …

3 comments

 1. Selam,

  Blogumla ilgili adwords çalışması yapmak istiyorum. Satışa yönelik bir şeyim yok, farklı örnekler verir misiniz?

 2. Emre Gökşin

  Merhaba,

  Öncelikle blog içeriğinize paralel bir hedefleme yapmanız gerekiyor. Örneğin, arabalar hakkında bir bloğunuz var ve ise “az yakan araba” anahtar kelimesine “2016’nın en tasarruflu 6 arabası” reklamını gösterebiliriz.

  Ayrıca bloğunuzun kategori yapısına göre yeniden pazarlama stratejisi belirleyip önceden bir kategoriyi ziyaret etmiş kişilere aynı kategoride yayınlanan yeni yazılarınızı gösterebilirsiniz.

  Remarketing hakkında temel bilgileri bu yazıda bulabilirsiniz https://www.dijitalfakulte.com/remarketing-101/