Etkili Banner Tasarımı Nasıl Olmalıdır?

Yazı İçeriği

Markanızı potansiyel müşterilerinize tanıtırken kullandığınız tasarımlar, algınızı ve bilinirliğinizi doğrudan etkiler. Etkili banner tasarımı markanızın tüketiciler arasında hızla tanınmasını ve bilinmesini sağladığı gibi, kötü yapılmış çalışmalar da markanıza zarar verir.

Etkili bir tasarım çalışması yapılırken dikkat edilmesi gereken pek çok nokta var. Yazımızda bu noktalardan en önemlilerini incelerken doğru banner tasarımları hazırlamak için bazı püf noktaları da paylaşacağız.

Banner Nedir?

Zaman zaman web banner olarak da adlandırılan tasarımlar, online dünyanın en yaygın şekilde kullanılan görsel envanteridir. Farklı boyutlarda hazırlanabilen ve kimi zaman reklam, kimi zamansa website üzerinde kullanılan banner tasarımları ile ürün ve hizmetlerinizi potansiyel müşterilerinize tanıtabilirsiniz.

Farklı ekran boyutlarında düzgün şekilde görüntülenebilmeleri için çeşitli teknik gereksinimlere sahip olan banner tasarımları, tıklanma sonrasında bir iniş sayfasına yönlenecek şekilde planlanır.

Kullanıcıların banner üzerine tıklamalarını sağlamak için, CTA (Call to action – Aksiyona Yönlendirme) butonları eklenir.

Etkili Banner Tasarımı

Kullanıcıları aksiyon almaya yönlendirmek amacıyla eklenecek CTA butonlarının yanı sıra, banner tasarımının dikkat çekici ve mesaj ile alakalı şekilde hazırlanması da önemlidir. İletişimi yapılacak olan mesaja uygun, yerleştirildiği alanda dikkat çekecek ve sade tasarımlar ile başarıya ulaşmanız kolaylaşır.

Banner çalışmanıza ana sayfanızda yer verecekseniz, sayfanın genel tasarımının bir devamı niteliğindeki görsellerden kaçınmalısınız. Kullanıcıların dikkatini çekmek amacıyla mesaja odaklanmaya, ürün ve hizmet özelliklerine yer vermeye, doğru bir iletişim ve yönlendirme yapmaya dikkat etmelisiniz.

Banner Mesajı

Banner tasarımınızın üzerine yer vereceğiniz metinler, kullanıcıları aksiyon almaya yönlendirmek için en etkili bileşendir. İndirim kampanyanız için hazırlayacağınız tasarımlarda indirim oranına daha büyük puntolarla yer verirken, kampanyanın geçerli olduğu kategori veya ürün gruplarını daha küçük fontlarla yazmayı deneyebilirsiniz.

CTA Butonları

Ziyaretçileri aksiyona yönlendirmek için kullanılan CTA butonları, net bir mesaj iletmelidir. “Alışverişe Başla”, “İndirimi Yakala” ya da “Ürünleri İncele” gibi kısa ve öz metinler kullanmaya gayret etmelisiniz. Butonlarınızın görsel olarak bütünle uyum içerisinde olması, ancak ilk bakışta fark edilebilir şekilde tasarlanması önemlidir.

Genel Tasarım

Banner tasarımınızın genel görünümü için dönemsel trendleri takip etmeniz önemlidir. İlkbahar ve yaz döneminde daha canlı ve parlak renkler ağırlıkta olurken, sonbahar ile kış döneminde doğal tonları kullanmayı tercih edebilirsiniz.

Rakip markaların banner çalışmalarını incelemek ve yurtdışındaki markaların tasarımlarına göz gezdirmek, trendler hakkında bilgi sahibi olmanıza yardımcı olacaktır.

Size de fikir vermesi açısından yararlı bir websitesi paylaşmak istiyoruz. Moat.com‘a bakabilirsiniz.

Email Bültenimize Abone Olun!

En Yeni Güncellemeleri ve Sektörden Haberleri İlk Sİz Öğrenin!

Daha Fazla Yazı