Dijital Pazarlamacıların Kullandığı En İyi 7 WordPress Eklentisi

Yazı İçeriği

WordPress günümüzde en çok tercih edilen içerik yönetim sistemidir. Öyle ki tüm internet sitelerinin %37’si WordPress ile kurulmuştur. (Kaynak: WordPress) WordPress’in bu kadar fazla tercih edilmesinin sebeplerinden birisi de kullanıcılara sunduğu 56.000’den fazla eklentisinin bulunmasıdır. Bu WordPress eklentilerini kullanarak şık tasarımlara, daha iyi bir performansa, daha fazla kitleye ya da daha kolay bir site yönetimine sahip olabilirsiniz. Bu eklentileri kullanarak farkınızı ortaya koymak tamamen sizin elinizde. Bu yazımızda sizler için dijital pazarlamacıların kullandığı en iyi 7 WordPress eklentisini derledik. İşte o eklentiler.

Yoast SEO

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) için en iyi eklentilerden birisi olarak kabul edilen Yoast SEO, daha fazla trafik alabilmeniz ve bu sayede arama motorlarında daha üst sıralarda konumlanmanız için size yardımcı olacak bir WordPress eklentisidir. Yoast SEO ile arama motorlarına optimize edilmiş içerikler yayınlayabilirsiniz ve bununla beraber içeriklerinizin analizini yaparak SEO zayıflıklarını tespit edip giderebilir ve SEO puanınızı artırabilirsiniz. Anahtar kelimenin odağını geliştirmek için açıklamalar ve meta açıklamalar da yazabilirsiniz. Yoast SEO sizin için XML site haritaları ve uyumlu olan WordPress temalarında içerik haritası oluşturur. Yoast SEO, birçok yeni ve güçlü rakibi olsa da hâlâ WordPress’te en çok tercih edilen SEO eklentisidir.

WooCommerce

WooCommerce, fiziksel ya da dijital ürün satmak amacıyla bir çevrimiçi mağaza kurmak isteyenler için en kullanışlı WordPress eklentilerinden biridir. Öyle ki e-ticaret sitelerinin %26’sı WooCommerce eklentisi ile kurulmuştur. (Kaynak: Built With) WooCommerce, kendi içerisindeki uzantılar aracılığıyla ekstra özelliklere erişim sağlar. Fiziksel ve dijital ürünleri doğrudan web sitenizden görüntülemenizi ve internet üzerinden satmanızı sağlar, ayrıca birden fazla ödeme ve gönderim seçeneği içerir. Bu eklentiyi kullanarak ürün yorumları ve derecelendirmeler de alabilir ve bunları müşterilerinize de gösterebilirsiniz. Ürünlerin stok durumlarını da kolayca takip etmenize izin veren bu eklenti, bildirimlerle stok durumlarından da sizi aynı zamanda haberdar edecektir. Eğer WordPress tabanlı bir e-ticaret sitesi açma niyetindeyseniz WooCommerce sizin için en iyi seçeneklerden birisi olacaktır.

Site Kit by Google

Bir web sitesi işletiyorsanız, muhtemelen analiz izleme, performans testi ve daha fazlası için Google hizmetlerine güvenirsiniz. Hepsini yönetmek zor olabilir, fakat işlerinizi kolaylaştıcak Site Kit adlı bir WordPress eklentisi var. Site Kit eklentisi ile tüm Google web yöneticisi hizmetlerini WordPress’e bağlayabilirsiniz. Bu sayede birçok Google hizmetlerini tek panelden kontrol edebilir ve yönetebilirsiniz. Google Analytics’teki kullanıcı istatistiklerini ve davranışlarını bu panel üzerinden görebilirsiniz. Search Console ile sitenizin trafiğini, performansını ve dizine ekleme durumunu izleyebilirsiniz. Web sitenizden reklamlar kullanarak para kazanmak istiyorsanız, AdSense’i de bu eklenti üzerinden kullanabilirsiniz. PageSpeed ​​Insights ile web sitenizin açılış hızını test edebilirsiniz. Optimize Et ile web siteniz için ayrıntılı A/B testleri yapabilirsiniz. Bütün bu özellikleri tek bir panel üzerinden yönetmek ve kontrol etmek Site Kit ile mümkün. Google’ın hazırladığı bu eklenti web siteniz ve Google Hizmetleri arasında bir köprü görevi görecek ve aradaki bağlantıyı oldukça kolaylaştıracaktır.

Smush

Smush, bir görüntüyü optimize etmek ve sıkıştırmak için kullanılan popüler bir WordPress eklentisidir. Web sitenizin görsel bileşenlerini önemsiyorsanız, Smush size çok yardımcı olacaktır. Web sitenizdeki Png ve Jpeg formatlı resimleri WebP formatına dönüştürmek için Smush eklentisini kullanabilirsiniz. Smush’ı etkinleştirdikten sonra küçük resimler dahil tüm resimleriniz web sitenize yüklendiğinde otomatik olarak istediğiniz şekilde ve boyutta, kaliteden ödün vermeden optimize edilir. Toplu optimizasyon özelliği, aynı anda 50 görüntüye kadar optimize etmenizi sağlar ve daha fazla görüntü sıkıştırmak için toplu optimize ediciyi yeniden çalıştırabilirsiniz. Sitenizin resimlerini optimize etmek, genellikle sitenizi hızlandırmak için çok etkili ve kolay bir yöntemdir. Günümüzde mobil cihazları tercih eden internet kullanıcılarının sayısının gittikçe arttığını göz önünde bulundurursak, web sitenizin hızlı çalışması oldukça önem arz etmektedir. Bu sebeple görüntülerinizin kalitesinden ödün vermeden web sitenizin daha hızlı yüklenmesini ve çalışmasını istiyorsanız Smush sizin için çok doğru bir tercih olacaktır.

Contact Form 7

Contact Form 7 en çok tercih edilen birkaç form oluşturma eklentisinden biridir ve kullanıcılar arasında popülaritesi gittikçe artmaktadır. Hepimizin insanlarla bağlantı kurmak için kolay bir yola ihtiyacı olduğu göz önüne alındığında, bu eklentinin bu kadar popüler olması şaşırtıcı değil. Contact Form 7 ile birden çok iletişim formunu yönetebilir, bununla beraber formları ve e-posta içeriklerini esnek bir biçimlendirmeyle özelleştirebilirsiniz. İletişim formları oluşturup özelleştirmenizi ve bunları sayfalarınıza veya yayınlarınıza eklemenizi sağlar. Spam ile mücadele etmek için formlarınıza bir reCAPTCHA (yazılım robotları tarafından taranıp okunamayacak soru görseller) çözümü eklemenizi sağlar. Contact Form 7, sayfalarınıza bu tür birden çok form eklemenizi ve bunları özelleştirerek kullanıcıların tam olarak ihtiyacınız olan bilgileri gönderebilmesini sağlar. Bu sayede bir mail veritabanı oluşturabilir ve bunu e-mail pazarlaması için kullanabilirsiniz. Bu eklenti %100 mobil uyumludur, bu nedenle formlarınız tüm cihazlarda aynı şekilde görünür. Contact Form 7’da hazırladığınız formlar SEO ve pazarlama için son derece optimize edilmiştir. Contact Form 7 sayesinde bir geliştiriciye ihtiyaç duymadan, istediğiniz formları kolayca oluşturabilirsiniz. Web siteniz için önemli ve büyük planlarınız varsa Contact Form 7 sizin için yerinde bir tercih olacaktır çünkü bu WordPress eklentisi ücretsiz, yapılandırması kolay ve verimlidir.

MC4WP: Mailchimp for WordPress

Mailchimp, e-posta yoluyla insan gruplarıyla iletişim halinde kalmanızı sağlayan bir internet aracıdır. Bunu, e-posta listenize kaydolan kişilere bültenler göndermenize izin verir ve kullanıcıları segmente ederek çeşitli duyurular için e-posta göndermenize yardımcı olur. Mailchimp, e-posta pazarlamasını güçlendiren bir araçtır. Mailchimp’in WordPress eklentisi ile takipçilerinizin e-posta adreslerini kolayca toplayabilir ve kullanıcıları bilgileri üzerinden segmente edebilirsiniz. Bu edindiğiniz kullanıcı bilgilerini kullanarak Mailchimp aracıyla bu kullanıcılara da e-posta pazarlaması yapmaya başlayabilirsiniz.

Wordfence Security

Wordfence Security adından da anlaşılacağı gibi bir güvenlik eklentisidir. Wordfence Security sitenize kötü amaçlı trafikten uzak tutmak için bir güvenlik duvarı yerleştirir. Buna ek olarak, şüpheli girişimleri engeller ve güvenli bir giriş sistemi sağlar. Kötü amaçlı yazılımlara karşı sizlere bir tarayıcı sunar. WordFence Security’nin en kullanışlı özelliklerinden biri de olağandışı ve güvenlik açısından olmaması gereken herhangi bir şeyde uyarı vermesidir. Eğer web sitenizde kötü amaçlı bir yazılım varsa Google’a reklam veremeyebilirsiniz. Wordfence Security kullanarak potansiyel herhangi bir tehlikeden haberdar olabilir ve bunları giderebilirsiniz.

Bu yazımızda sizlere dijital pazarlamacıların kullandığı, farklı özelliklere sahip en iyi 7 WordPress eklentisinden bahsettik. Bu WordPress eklentileri ile dijital pazarlama alanında emin adımlarla ilerleyebilir ve farkınızı ortaya koyabilirsiniz.

Email Bültenimize Abone Olun!

En Yeni Güncellemeleri ve Sektörden Haberleri İlk Sİz Öğrenin!

Daha Fazla Yazı

Mobil Pazarlama

Başarılı SMS Pazarlaması için 5 İpucu

SMS pazarlaması, müşterilere metin mesajı olarak gönderilen pazarlama metinleridir. Mobil pazarlama artık çok farklı kanallarla gerçekleştirilebilirken SMS pazarlaması hala bu pazarda önemli bir konuma sahip.

Devamını Oku »