Email Marketing Nedir? Neden Önemlidir?

Yazı İçeriği

Hiç düşündünüz mü gün içerisinde kaç defa e-postanızı kontrol ediyorsunuz? Google verilerine göre e-posta sahibi insanların %91’i günde en az bir defa e-postalarını kontrol ediyor. Böylesine yüksek orana sahip bir pazarlama kanalını doğru kullanmayı bilmek de oldukça gerekli bir hale dönüşüyor. Peki nedir bu e-mail Marketing?

Email Marketing Nedir?

E-mail marketing ya da e-posta pazarlaması hedef kitlenizdeki kullanıcılara e-posta göndererek ürün veya hizmetlerinizi pazarlamanızı sağlayan bir pazarlama kanalıdır. Aynı zamanda içerik pazarlaması için de en çok kullanılan pazarlama stratejilerinden biri olan e-posta pazarlaması doğru kullanıldığında size yüksek dönüşüm oranları sağlar.

Email Marketing Neden Önemlidir?

Email Marketing, kullanımı basit ve hesaplı olan, işletmenin seslendiği hedef kitleye kolay yoldan ulaşabileceği bir dijital pazarlama kanalıdır. Mevcuttaki ve potansiyel müşterilerinizle kolayca etkileşime girmenizi sağlar.

İndirim kuponu, e-bülten, doğum günü mesajı gibi çeşitli e-postalar göndererek müşterilerinizin işletmenize olan bağlılığını artırır.

Email Marketing en eski pazarlama kanallarından biri olarak bilinir ama doğru kullanıldığında günümüzde de potansiyeli oldukça yüksektir. Ayrıca düşük maliyetli olması bakımından özellikle KOBİ’ler için vazgeçilmez bir yöntemdir.

Şirketinizi, ürünlerini veya hizmetlerini diğer birçok dijital pazarlama yöntemlerine kıyasla daha hesaplı şekilde tanıtımının yapılmasını sağlar. E-mail Marketing kampanyası oluşturmak ve bunu ölçümlemek de diğer pazarlama kanallarına göre oldukça basittir. E-posta pazarlaması işletmeler özelinde yüksek maliyet oluşturmadığı için ROI (Return On Investment) değeri en yüksek olan kanallardan biri olabiliyor. Çünkü e-mail marketing kampanyaları özelinde yollanan mailler, kişiselleştirilmiş ve müşterileriniz ile alakalı içerikler barındırır. Bu da yüksek mail açılma oranı ve dönüşümlerinize pozitif yönden etki eder.

Yani email marketing:

  • Kısa zamanda hedef kitlenizdeki birçok kişiye anında ulaşabilmenizi sağlarken zamandan tasarruf etmenizi sağlar.
  • Email marketing oldukça küçük bir bütçe ile yüksek dönüşümler elde edebileceğiniz bir pazarlama kanalıdır. Eğer kullanıcıların e-posta hesaplarına sahipseniz, yapmanız gereken şey onları segmente edip ve düşük maliyetlerle mail gönderimi yapmaktır.
  • E posta kampanyanızı, bireysel müşteriler için kişiselleştirip hedef kitlenizi daraltarak daha etkili yapabilirsiniz. Böylece daha yüksek dönüşüm oranları yakalayabilirsiniz.
  • Email marketing ile hazırladığınız kampanyaları ve yolladığınız mailleri, bir e-mail programı aracılığıyla rahatça ölçümleyebilirsiniz. Okunma, abonelikten çıkma ve tıklama oranlarına bir tıkla rahatça ulaşabilirsiniz.

Email Bültenimize Abone Olun!

En Yeni Güncellemeleri ve Sektörden Haberleri İlk Sİz Öğrenin!

Daha Fazla Yazı

Dijital Pazarlama Terimleri

Nofollow Link ve Dofollow Link Nedir?

Bir websitesinin en önemli SEO kriterlerinin biri de Backlink’lerdir. Ancak bazen yazılarımızda backlink vermek istemediğimiz ama link vermemiz gereken durumlar olabiliyor. Bu yüzden burada Nofollow

Devamını Oku »