Dönüşüm Optimizasyonu (Conversion Optimization) Nedir?

Dönüşüm, geniş bir kapsama sahip bir kavramdır. Hayatın her alanında dönüşüm kavramını görebilirsiniz. Dijital dönüşüm, işletme dönüşümü ve son olarak da dönüşüm optimizasyonu.

Aslında dijital pazarlama dünyasında dönüşüm, elinizdeki ziyaretçilerin istediğiniz eylemleri gerçekleştirmesini sağlamak olarak tanımlanabilir.

Dönüşüm eylemi sadece satın almayla ilişkili değildir. E-ticaret siteniz varsa ve ürün satıyorsanız, ziyaretçilerin sitenizde dolaşırken ürün satın alması bir dönüşüm olacaktır. Ancak ziyaretçilerin aylık bülteninize kaydolması da bir dönüşüm olabilir.

Dönüşüm Optimizasyonu Neden Önemli?

İnternet sitenizin ya da mobil uygulamanızın gösterdiği performansı arttırmak ve ziyaretçileriniz gerçek birer müşteriye dönüşmesini sağlamak için bu süreç oldukça önemlidir. Ayda 1 milyon ziyaretçiniz var ama sadece 1.000 kişi hizmetlerinizi satın alıyorsa bu pek de yüksek bir oran sayılmaz. Amacınız 1.000 kişiyi kademeli olarak 5.000, 10.000, 20.000 şeklinde arttırmanız olmalıdır.

 

Dönüşüm Optimizasyonu Yöntemleri

İnternet siteniz için dönüşüm optimizasyonu planlıyorsanız bir dizi araca ihtiyacınız olacak. Bu araçlar bilgi toplamanıza, planlama yapmanıza ve yaptığınız değişimleri test etmenize yardımcı olacak. Genellikle dönüşüm çalışmalarında A/B testi yaygın olarak bilinir.

Ancak uyguladığınız değişiklikleri test etmeden önce, neleri değiştirmeniz gerektiğini anlamanız gerekir. Ölçüm ve analiz yapmadan rastgele değişim yapmak, sadece vakit ve nakit kaybına neden olacaktır.

Dönüşüm Optimizasyonu Analizi

İlk olarak herhangi bir analiz aracını kullanarak internet sitenizin performansını inceleyebilirsiniz. Google Analytics ücretsiz olduğu için analiz aşamasında düşünülebilecek araçlar arasında yer alır. Aynı zamanda Google Analytics, ziyaretçilerin demografik bilgilerini analiz etmenize de izin verir. Böylelikle ziyaretçilerinizin beklentilerini ve davranışlarını öğrenebilir ve onları yeni müşterilere dönüştürebilirsiniz.

Dönüşüm Optimizasyonu Testi

Analiz ve planlama aşamasından sonra yaptığınız değişimleri test etmeniz gerekir. Dönüşüm söz konusu olduğunda en etkili test yöntemi ise A/B testi olarak kabul edilir.

Hedeflemenin Önemi

Özellikle dijital pazarlamadaki hedeflemeleriniz başta olmak üzere hedeflemenin dönüşüm optimizasyonundaki yeri oldukça önemli. Aktif olan kampanyalarınız arasındaki dönüşüm oranı farklılıklarını analiz edip başarılı ve başarısız olan hedeflemeleri en iyi şekilde anlamanız gerekiyor.

[penci_blockquote style=”style-2″ align=”none” author=”” font_style=”italic” uppercase=”false” text_size=”20″]Hedef kitle, görsel, cihaz ve işletim sistemi gibi birçok kırılımda hedeflemelerinizi inceleyerek en karlı optimizasyonu yapmak dönüşüm optimizasyon sürecini olumlu yönde etkileyecektir.[/penci_blockquote]

 

Uğur; okumayı, araştırmayı öğrenmeyi seven, 5 yıldan uzun süredir dijital pazarlamanın her alanında tecrübe edinmiş biri. Şu anda Faladdin&Binnaz'da Performans Pazarlaması ve ASO ekibinde yer almakta.

E-Posta

More from our blog

See all posts