Dönüşüm Hunisi Nedir? Neden Önemlidir?

Online varlıkları üzerinden işlem yapılmasına olanak sağlayan işletmeler için en önemli terimlerden biri haline gelen dönüşüm hunisi optimizasyonu, gelirlerinizi arttırmak ve kullanıcıların işlem yapma sürelerini kısaltmak için hayati öneme sahip. Doğru optimizasyonlar ile gelirlerinizi katlayarak arttırabileceğiniz gibi yanlış optimizasyon çalışmaları ile ciddi gelir kayıpları da yaşayabilirsiniz.

Hakkında pek çok kafa karışıklığı bulunan dönüşüm hunisi terimi ile ilgili aradığınız bilgileri bulabileceğiniz yazımızın sonunda, hızlıca tamamlayabileceğiniz bazı temel optimizasyonlardan da bahsedeceğiz.

Dönüşüm Hunisi Nedir?

Dijital pazarlama alanında son dönemde favori haline gelen dönüşüm hunisi terimi, bir kullanıcının işlem tamamlamak için geçmesi gereken adımları içeren görsel akış şemasıdır. Kullanıcıların ne kadarının huni içerisinde yer alan adımları tamamlayarak sonraki aşamaya devam ettiği, oransal ve adetsel olarak belirtilir.

Her bir adım kendi içerisinde değerlendirilebileceği gibi, akışı aksatan adımlar da dönüşüm hunisi sayesinde kolayca belirlenebilir. Kullanıcıların tamamlamasını istediğiniz adımların hangilerinde problemler olabileceğini görmek, doğru optimizasyon yapmak için oldukça önemlidir.

Dönüşüm Hunisi Neden Önemlidir?

Online varlıklarınızdan elde ettiğiniz geliri maksimize etmek, kullanıcılara ideal bir dönüşüm deneyimi sunmaktan geçer. Dönüşüm adımlarınızda kullanıcıları zorlayan ya da teknik açıdan sorunlu olan alanlara yer vermek, markanıza ve gelirlerinize ciddi zararlar verebilir.

Dönüşüm hunisinin en önemli faydalarından biri, yaşanabilecek teknik sorunları hızlıca tespit etmenize olanak sağlamasıdır. Adımlardan birinde bir sorun yaşanması halinde, sonraki adıma geçen kullanıcı oranında ciddi azalmalar oluşur. Dönüşüm hunisini sürekli olarak takip ederek bu sorunları hızlıca tespit edebilir ve düzeltebilirsiniz.

[penci_blockquote style=”style-2″ align=”none” author=”” font_style=”italic” uppercase=”false” text_size=”20″]Dönüşüm hunisi neden önemlidir sorusunun cevaplarından bir diğeri de, kullanıcıların zorlandıkları adımları tespit etmenizi oldukça kolaylaştırmasıdır.[/penci_blockquote]

Aşağıdaki dönüşüm hunisi örneğini birlikte inceleyelim.

Dönüşüm hunisinin bize anlattığı, kullanıcıların %70’i ürün detay sayfası görüntülemekte ancak bu kullanıcıların yalnızca yarısı sepet adımına geçmekte. Sepeti görüntüleyen kullanıcıların ise yaklaşık %86’sı dönüşümü tamamlamadan siteden ayrılmakta.

Bu dönüşüm hunisi örneği, sepet adımında ciddi bir sorun olabileceğinin ya da ödeme adımlarının doğru şekilde tasarlanmadığını gösteriyor. Online varlıklarınız için benzer bir huniniz varsa, kullanıcıların yüksek oranlarda çıkış yaptığı adımları belirleyerek A/B testler tasarlayabilir ve siteniz için ideal dönüşüm adımlarını belirleyebilirsiniz.

Online İşletmeler İçin Temel Dönüşüm Hunisi Optimizasyonları

Online varlıklarınızdaki dönüşüm adımlarınızda gerçekleştirmeniz gereken optimizasyonlar, belirli periyotlarla verilerinizin incelenmesi sonucunda belirlenir. Ancak her işletmenin gerçekleştirmesi gereken bazı temel dönüşüm hunisi optimizasyonları bulunuyor.

Bu optimizasyonlardan ilki, dönüşüm adımlarınızı mümkün olduğunca kısa ve net tutmanız. Kullanıcıların teslimat ve fatura adresleri için iki ayrı form oluşturmak yerine, yalnızca farklı fatura adresi girmek isteyen kullanıcılara bu adımı gösterebilirsiniz. Yine benzer şekilde sepet sayfasında kargo ücreti ile ilgili bilgi vererek kullanıcıların sürpriz yaşamamalarını sağlayabilirsiniz.

Dönüşüm hunisi optimizasyonu için temel gerekliliklerden bir diğeri de, kullanıcıları sürekli olarak yönlendirmektir. Ürün detay sayfalarınızda CTA (Call To Action) butonlarınızın görünür olması, sepete erişimin kolay sağlanabilmesi ve kullanıcıların yararlanabilecekleri kampanyalardan haberdar edilmesi de dönüşümlerinizi arttırmak için oldukça önemlidir.

Uğur; okumayı, araştırmayı öğrenmeyi seven, 5 yıldan uzun süredir dijital pazarlamanın her alanında tecrübe edinmiş biri. Şu anda Faladdin&Binnaz'da Performans Pazarlaması ve ASO ekibinde yer almakta.

E-Posta

More from our blog

See all posts