Google Chrome

Dijital Pazarlamacıların Kullandığı En Yararlı 13 Chrome Eklentisi

Her dijital pazarlamacının işini kolaylaştıran çeşitli araçlar vardır, ve bu araçlar tarayıcılara eklenti olarak eklendiğinde işleri çok daha pratik hale getirir. Biz de Chrome’a eklenti olarak eklenebilen araçları okuyucularımız için derledik.

1- Office Belgeleri Düzenleme

Office belgelerini (Word, Powerpoint, Excel) pratik bir şekilde tarayıcı üzerinden düzenlemeyi sağlayan Google tarafından sunulmuş bir Chrome eklentisi.

2- ColorZilla

Bir çevrimiçi web sayfasındaki renkleri analiz etmenizi sağlayacak bir eklenti. Eyedropper (damlalık) ile sayfa içerisinde gördüğünüz bir rengin Html kodunu ya da RGB kodunu görebileceğiniz bir uygulama. Büyük pratiklik sağlayan bu özelliğinin yanı sıra Websitesi içinde renk analizi özelliği ve renk paleti oluşturabilmeniz için oluşturulmuş küçük sayfası da ekstra özellikleri.

3- Nimbus

Adını Harry Potter’daki meşhur uçan süpürge Nimbus’tan mı almış bilinmez ama bu eklenti en iyi screenshot (ekran görüntüsü) almayı sağlayan eklentilerden biri. Tüm sayfayı, sayfa içinde görünen kısmı veya sayfadaki seçtiğiniz belli bir bölgenin ekran görüntüsünü alabileceğiniz bu uygulama aynı zamanda kendi içinde çeşitli düzenleme özellikleri de sunmakta.

4- Lastpass

Çok fazla sosyal medya hesabı yönetmek zorunda olan ekiplerin en çok ihtiyaç duyduğu uygulamalardan biri. Lastpass ile her hesabın şifresini tek bir şifreyle koruyarak kaydedebileceğiniz bir eklenti.

5- Hashtest

Hashtest, sosyal medya platformlarında kullandığımız #hashtag’lerin performanslarının ölçebileceğimiz bir eklenti. Hashtest ile aktivitesi düşük olan Hashtag’leri görüp onları kullanmaktan vazgeçebilirsiniz.

6- Highly

Okuduğunuz bir metinde önemli gördüğünüz kısımları vurgulayıp, vurgulu bir biçimde paylaşabileceğiniz bir eklenti ve uygulama. Birbiriyle çok fazla makale veya yazı paylaşan ekiplerin hayatını kolaylaştıran bu uygulama size oldukça zaman kazandırabilir.

7- Mailtrack – Email Tracking

En çok E-posta pazarlama kampanyalarında ihtiyaç duyduğumuz e-posta izleme eklentisi. Gönderdiğiniz e-posta’ların ulaştığı ve okunduğu bilgisini anlık bildirim olarak alabileceğiniz bir eklenti. Buna göre pazarlama stratejilerinizi değiştirebilir, e-postanızı okumamış insanlara bir kez daha mail atabilirsiniz.

8- Mozbar

SEO için geliştirilmiş en pratik eklentilerden biri. Sayfanın üstüne yerleşen bir bar sayesinde sayfanın SEO metriklerine rahatça erişebilir ve anahtar kelimelerin zorluk puanını görebilirsiniz.

9- SeoQuake

SeoQuake gezindiğiniz sayfanın Google pagerank’ını Alexa puanlamasını ve diğer parametreleri gösteren bir eklenti. Aynı zamanda sayfa içindeki nofollow linkleri de vurgulayabilir, site içindeki metin yoğunluğunu gösterebilir ve başka bir sayfayla karşılaştırmasını da yapabilirsiniz.

10- Google Analytics URL Builder

Sonradan takibini yapabileceğiniz linkler oluşturmanızı sağlayan pratik bir araç. Sonradan kaç kişinin tıkladığını, ne zamanlar tıklandığını, kaç yerde paylaşıldığını ölçebileceğiniz bu linkleri Google Analytics’te kendiniz de oluşturabileceğiniz gibi aynısını sizin için yapan bu eklentiyi de kullanabilirsiniz. Bu eklenti aynı zamanda linkleri kısaltıp Goo.gl ve Bit.ly ile de kullanabilmenize imkan sağlıyor.

11- SimilarWeb

İki veya daha fazla websitesinin paylaştığı Analytics verilerini ve diğer birçok parametreyi karşılaştırabileceğiniz pratik bir eklenti. Sayfalara en çok nereden erişildiği, sayfanın en çok trafiği nereden aldığı gibi verilere kolayca ve güzel bir arayüzle erişebilirsiniz. Rakip sitelerle kendinizi karşılaştırabilmek için birebir!

12- Google PageSpeed Insights API Extension

Google’ın SEO puanlamasında en çok önem verdiği parametrelerden biri olan sayfa açılış hızını anlık olarak site içerisinde gezerken ölçebilmenize imkan sağlayan bir eklenti.

13- BuzzSumo

Gezindiğiniz sayfaların hangi sosyal medya platformunda ne kadar paylaşıldığını görebileceğiniz bir eklenti.

 

İlgili Yazılar

Yükleniyor...