Dijital Pazarlama Kanalları Nelerdir?

Yazı İçeriği

Dijital pazarlama; pazarlama araçları arasında en çok tercih edilen, günümüzde diğer pazarlama yöntemlerine nazaran çok daha avantajlı bir online pazarlama yöntemidir. Ürünlerinizi tanıtabilir, hizmetlerinizden daha kolay bahsedebilirsiniz. Bir web sitesine sahip olmak, dijital pazarlamadaki en avantajlı platformdur. İnternet sitenizin kullanıcı odaklı olması, eğer web siteniz üzerinden ürün satıyorsanız sizin için çok daha yararlı olacaktır. Ayrıca web sitenizin müşterileri, sattığınız ürünlere kolaylıkla ulaşabilmelidir.

Dijital pazarlama kanalları size, belirlediğiniz hedef kitleye en kolay ve en hızlı şekilde ulaşma olanağı sağlar. Bu da diğer pazarlama yöntemlerine nazaran çok daha fazla kişiye ulaşmanıza neden olur. Sektörde daha aktif olabilmenize yarayacak bir diğer avantajı da müşterilerinize daha hızlı ve daha kolay erişebilme olanağınızdır.

Dijital Pazarlama Kanalları Nelerdir?

  • Arama Motoru Optimizasyonu (SEO): Kısaca SEO diye adlandırılan bu pazarlama yöntemi dijital pazarlama kanalları arasında olmazsa olmazdır. Özetle; SEO sitenizin arama motorlarında üst sıralarda yer bulmasını amaçlayarak yapılan her şeydir. Yazınızın konusu ile alakalı Google üzerinden en çok aratılan kelimelerin metin içinde kullanılması, o metni SEO uyumlu bir içeriğe dönüşmesini sağlar. Ayrıca Google’ın kullanıcı odaklı belirlediği kuralları takip ederek ve bunlara uyarak bir optimizasyon yapmalısınız. Önümüzdeki günlerde “sesli arama” uyumlu websitelerinin SEO’da önemli bir kriter olacağı tahmin edilmektedir.
  • İçerik Pazarlaması: İçerik pazarlaması, bir blog’da veya sosyal bir mecrada pazarlama amaçlı yapılmış içeriklerle ürünün veya hizmetin pazarlanmasıdır. Hizmeti veya ürünü tanıtan yazıların yanı sıra, kimlerin kullandığını gösteren görseller veya ürünle alakalı çekilmiş fotoğraflar da içerik pazarlamasının kapsamına girer.
  • Sosyal Medya: Aksi inkar edilemez ki sosyal medya günümüzde en çok kullanılan iletişim kanalı. Bu adım dijital pazarlama kanalları arasındaki en önemli maddelerden birisidir. Ancak sosyal medya alanı gerçekten uzmanlık ve dikkat ister. Belirlenen hedef kitleye göre kurumsal veya samimi bir dil ve yöntem kullanılabilir. Sosyal medyada kullanacağınız görsellerin de istenilen kalitede veya içerikte olması çok önemlidir.
  • Email Pazarlama: Müşterileri kampanyalardan haberdar edebilmek adına sıkça kullanılan kanallardandır. Kampanyaların belirli dönemlerde müşterilere ulaştırılması için email pazarlama oldukça etkili bir yöntemdir. Hem de toplu şekilde ancak bireysel tanıtım açısından da fazlasıyla yararlıdır. Alternatiflerine göre oldukça düşük maliyetli olmasının yanı sıra B2B pazarlamada kullanılan en etkili yöntemdir.
  • Mobil Pazarlama: Günümüzde akıllı telefon kullanımının fazlasıyla artması sonucu, kitlelere en kolay ulaşmanın yollarından biri de mobil pazarlamadır. Tüketicilere SMS yerine mobil uygulamalarla anlık bildirim göndererek, sosyal medya reklam kampanyaları düzenleyerek veya çeşitli şekillerde mobil cihazlardan ulaşarak yapılan pazarlama kanalıdır.
  • Online Reklam Çalışmaları: Online reklam çalışmaları arama motorlarında veya sosyal medyada yapılabilir. Websitesini Google’da üst sıralarda reklam olarak çıkarmak için yapılan reklam çalışmasına SEM (Search Engine Marketing) yani Arama Motoru Pazarlaması denir. Sosyal medyada reklamlar; websitesi, mobil uygulama veya marka kimliğini öne çıkartmak gibi onlarca farklı amaçla verilebilir.

Unutmamalısınız ki doğru dijital pazarlama kanallarını kullanmak markanızın güvenirliğini artırır. Günümüzde oldukça ilerleyen ve gelişen internet dünyasında bilinirliğiniz de gözle görülür şekilde artar. Bu sayede daha geniş kitlelere ulaşıp daha çok dmüşüm elde edebilirsiniz. Yalnız dijital pazarlama kampanyalarına başlamadan önce işletmenizi çok iyi analiz etmeli ve hedeflerinizi belirlemelisiniz. Bu adımlarla ilerlediğiniz takdirde markanızı geleceğe sağlam bir şekilde taşımanız kolaylaşacaktır.

Email Bültenimize Abone Olun!

En Yeni Güncellemeleri ve Sektörden Haberleri İlk Sİz Öğrenin!

Daha Fazla Yazı

Mobil Pazarlama

2019’da 3 Mobil Pazarlama Trendi

Pazarlama trendleri her sene değişiyor. İşletmelerin bulundukları sektörde ayakta kalması için değişen trendlere ve akımlara uyum sağlaması gerekiyor. Aksi durumda, daha önce de birçok örnekte

Devamını Oku »
Dijital Pazarlama Terimleri

Tıklama Oranı (CTR) Nedir? Nasıl Hesaplanır?

Tıklama Oranı (CTR: Click Through Rate) Nedir? Dijital pazarlamanın en önemli metriklerinden biri olan CTR, yani Tıklama Oranı, bir reklamı tıklayan kullanıcıların reklamı görüntüleyen kullanıcılara

Devamını Oku »