Daha İyi Bir Web Sitesi İçin 6 Öneri

Yazı İçeriği

Sosyal medyaya ve dijital içeriğe olan ilginin artmasıyla beraber web site tasarımı ve optimizasyonu da giderek önem kazanmaya başladı. Tıpkı girdiğimiz kafe ve mağazaların dekorasyonunun algılarımızı etkilemesi gibi web sitelerin tasarımı da kullanıcıların bakış açısını etkileyebilmek için kullanabileceğimiz önemli bir etken. Kalite puanını artırarak arama motorlarında üst sıralara çıkabilmek ve müşterileri sayfanızda tutabilmek için bu yazıda bahsedeceğimiz 6 maddeyi uygulayabilirsiniz.

Web sitenizin daha iyi olması için dikkat etmeniz gereken 6 madde

  1. Renkler
  2. Görseller 
  3. Sayfa içi ve sayfalar arası tutarlılık 
  4. Farklı cihazlara uyumluluk (mobile responsiveness) 
  5. Sayfa hızı 
  6. Kolay bir navigasyon sistemi

1. Doğru Renk Seçimi

Renklerin, insan beyninde çeşitli duyguları ve hisleri harekete geçirdiği bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Bu bilgiyi göz önünde bulundurursak, bir web sitesi tasarlarken doğru renk skalasını seçmek, hedef kitleyi etkileyebilmek ve dolayısıyla sitede daha fazla vakit geçirmelerini sağlayabilmek adına basit ve önemli bir adım olacaktır. Renklerin bireylere ifade ettiği anlamlar kültürler arasında farklılık gösterebildiğinden ötürü, hedef kitleyi göz önünde bulundurmak ve renk seçimlerini bu doğrultuda yapmak alacağınız verimliliği artıracaktır. Renkleri seçerken internette bulunan hazır renk paletlerinden de faydalanabilirsiniz.

McDonald’s, Apple, Coca Cola gibi büyük firmalar da dahil olmak üzere birçok şirket müşterilerin duygularını harekete geçirme amacıyla renkleri kullanmaktadır. Örneğin kırmızı renk, heyecan ve açlık gibi duyguları tetiklediği için birçok yemek ve içecek firması tarafından tercih edilmektedir. Mavi renk ise verimlilik, netlik ve özgürlük ile ilişkilendirildiği için Facebook, Samsung, HP ve Intel gibi birçok teknoloji firmasının logo ve web sitelerinde kullanılmaktadır. 

Tüketicilerin ilk izlenimlerinin %62-90’ı yalnızca renk seçimlerine dayanır. Bu, siteniz için doğru renk şemasını bulmanın yalnızca estetik bir karar değil, ticari bir karar olduğu anlamına gelir. Kaynak: Emerald

Renk kullanımına dikkat edilmesi gereken bir başka alan ise sayfadaki yazılı içeriktir. Arka plan rengi ve yazı rengi arasında kontrast yaratmak yani “white space/ negative space” oluşturulması sayfanın okunabilirliğini artırır. Siyah renk, okumaya en alışık olduğumuz ve gözü en az yoran renk olması sebebiyle kullanıcılar tarafından daha çok tercih edilmektedir. Sayfa içerisindeki yazılarda sarı, turuncu, yeşil gibi renklerin minimum düzeyde tutulması, siyah ve lacivert gibi koyu renklerde yazıların paylaşılması kullanıcıların siteyi daha profesyonel algılamalarına da yardımcı olacaktır.

2. Görseller

Fotoğraflar, illüstrasyonlar, video ve diğer görseller web sitelerinin olmazsa olmaz parçalarındandır. Yazı halinde verilmek istenen mesajı özetleyen ve önemli noktalarına dikkat çeken görseller kullanılması kullanıcıların siteden alacağı verimi artıracaktır. Bu sebeple, kullanılan tüm görsellerin, yazının içeriği ile bağlantılı olması ve verilmek istenen mesajın anlaşılabilir olması çok önemlidir. Daha profesyonel bir görünüm için yüksek çözünürlükteki fotoğraflar kullanılmalıdır. Sitenin yüklenme hızının yavaşlamaması için gereksiz video ve fotoğraf kullanımından kaçınılmalıdır.

3. Tutarlılık

Web sitesinin genel görünümü kendi içerisinde tutarlı olmalıdır. Arka planlar, renk skalaları ve yazı tipi gibi özelliklerin tüm sayfalarda aynı veya uyum içerisinde olması kullanıcı deneyimini olumlu yönde etkileyen faktörlerdendir. Sitenizin tasarımını sade tutarak ve her sayfanın aynı olmasa bile benzer yapılara sahip olmasını sağlamak çok önemlidir.

Farklı yazı tipleri kullanmak istiyorsanız bu yazı tiplerinin birbirlerine uygun olduklarından emin olmalısınız. Sıklıkla karşılaşılmayan yazıları okumak bazı kullanıcılar için zor olabileceğinden dolayı, kolay okunabilen ve daha alışık olduğumuz fontlar (Helvetica, Arial, Times New Roman, Verdana, Courier New, vb.) kullanılmalıdır. 

4. Cihaz Uyumluluğu

Web sitelerinin mobil uyumlu olması, sitedeki içeriklerin farklı cihazlardan sorunsuz bir şekilde görüntülenebilmeleri için büyük önem arz eder. Özellikle son dönemlerde mobil cihaz kullanımının masaüstü bilgisayar kullanımını geçtiğini göz önünde bulundurursak, responsive bir site oluşturmanın kullanıcı dostu site oluşturmak için zorunluluk haline geldiğini söyleyebiliriz. Cihaz uyumluluğu hakkındaki yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

5. Sayfa Hızı

Kullanıcıların web sitelerini terk etmelerindeki en önemli faktörlerden birisi yavaş yüklenme hızıdır.  İyi bir sayfa yüklenme hızı hem kullanıcı etkileşimini hem de satışları artırır. 4-6 saniyelik bir hız ideal olarak değerlendirilir. Yavaş yüklenme hızı, sitelerin arama motorlarındaki sıralamalarını düşürür. Site hızınızı PageSpeed Insights tool’u kullanarak kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

6. Kolay Navigasyon Sistemi

Kullanıcıların aradıkları bilgiyi kolayca bulabilmeleri ancak ve ancak sitedeki navigasyon sisteminin kolaylığı ile sağlanabilir. Basit bir navigasyon sistemi, sitede harcanan sürenin artmasını sağlayacaktır. Sayfanın üst kısımlarında arama butonu olması kullanıcıların aradıklarını bulabilmeleri için çok önemlidir. Özellikle çok sayıda kategoriye veya menü öğesine sahip olan web sitelerinde açılır menü yani diğer bir deyişle “Drop-down” menüler kullanmak tercih edilmelidir.

Kullanıcıların deneyimi açısından önemli olan bir diğer unsur ise istenilen bilgiye 3 tık içerisinde ulaşmaktır. “3-click-rule” yani 3-tık-kuralının geçerli olabilmesi için kolay bir navigasyon sistemi oluşturmak şarttır. Bunun yanı sıra, “breadcrumbs”, yani kullanıcılarının sayfadaki yerini gösteren ikincil bir navigasyon sistemi kullanıcı deneyimini güçlendirmek için birebirdir.

Bonus Bizce bir web sitesinin olmazsa olmazlarından biri de bloglardır. Bir yandan içerik pazarlaması yaparak siteye trafik oluştururken diğer yandan da kullanıcının markanız hakkında fikir sahibi olmasını sağlayarak kullanıcı deneyimini yükseltebilirsiniz. Blog yazmak sitenize düşen lead’leri artıracaktır ve sitenize uzun vadede yapacağınız önemli bir yatırım olacaktır.

Gördüğünüz gibi küçük dokunuşlarla web sitenizi daha iyi bir hale getirebilirsiniz. Size vermiş olduğumuz tavsiyeleri uygulayarak hem arama motorlarında daha üst sıralarda yer alacak hem de kullanıcı dostu bir web sitesi elde etmiş olacaksınız. 

Email Bültenimize Abone Olun!

En Yeni Güncellemeleri ve Sektörden Haberleri İlk Sİz Öğrenin!

Daha Fazla Yazı

SEO

SEO Nedir? Neden Önemlidir?

SEO, Search Engine Optimization, tam çevirirsek “arama motoru optimizasyonu” dur. Bir websitesinde arama motorları için yapılan bütün işlemler için kullanılır. SEO bir websitesi için en

Devamını Oku »
Tasarım

Etkili Banner Tasarımı Nasıl Olmalıdır?

Markanızı potansiyel müşterilerinize tanıtırken kullandığınız tasarımlar, algınızı ve bilinirliğinizi doğrudan etkiler. Etkili banner tasarımı markanızın tüketiciler arasında hızla tanınmasını ve bilinmesini sağladığı gibi, kötü yapılmış

Devamını Oku »