CRM Nedir, İşletmeler İçin Avantajları Nelerdir?

Yazı İçeriği

Günümüzde müşterilerle olan ilişkileri iyi tutmak ve müşterilerle doğru zamanda doğru şekilde iletişime geçmek büyük veya küçük bütün işletmeler için önemlidir. Elde edilen müşteri sayısı ve müşteri hakkındaki veri de arttıkça; CRM programları, işletmelerin müşteri ilişkilerini yönetmesinde kullanması gerekli bir araç oluyor.

CRM Nedir?

CRM (Customer Relations Management) ya da Türkçe adıyla “Müşteri İlişkileri Yönetimi” firmaların müşteri ilişkilerini iyileştirmek ve müşteri tutma ve satış büyümesine yardımcı olmak amacıyla şirketlerin müşteri etkileşimlerini ve verilerini yönetmek ve analiz etmek için kullandıkları uygulamalar için kullanılan genel bir terimdir.

CRM Uygulamalarının Avantajları Nelerdir?

CRM uygulamalarının müşteri açısından da işletme açısından da oldukça önemli avantajları bulunmaktadır.

İşletme açısından en büyük avantajları:

  • Müşteri verilerinin düzenli bir şekilde tutulmasını sağlar.
  • Müşterilerin mail adresi, telefon numarası gibi önemli verilerinin Excel dosyalarında depolanmasındansa tek bir yerden yönetilebilmesini sağlar ve müşteri bilgilerine her yerden erişim sağlayabilmeyi ve değişen müşteri bilgilerini kolayca değiştirebilmeyi sağlar.
  • Websitesi formlarıyla entegre çalışarak müşteriler veya potansiyel müşteriler hakkındaki bilgilerin kolayca kaydedilmesini sağlar.
  • Müşterileri kategorize edebilmeye imkan sağlar. CRM uygulamalarının en büyük avantajlarından biri de müşterileri coğrafi konuma, sektörüne veya potansiyeline göre kategorize edebilmeye imkan sağlar ve yapılacak pazarlama kampanyalarını dönüşümü yükseltecek şekilde optimize edebilmeye imkan sağlar.
  • İşletme online reklam çıkarken daha özel bir hedef kitleye reklam verebilmesi için veri sağlar. Müşterilere veya potansiyel müşterilere mail adresi ve telefon numarası gibi bilgilerini kullanarak, kategorize edip kişiselleştirilmiş reklamlar çıkabilmenize olanak sağlar. Bu da reklamların dönüşüm oranlarını arttırabilir ve daha etkili reklam kampanyası hazırlamaya olanak sağlayabilir.

Email Bültenimize Abone Olun!

En Yeni Güncellemeleri ve Sektörden Haberleri İlk Sİz Öğrenin!

Daha Fazla Yazı