CPM Nedir? Nasıl Hesaplanır?

CPM’in (Cost Per Mille) Türkçe karşığı “Bin Gösterim Başına Maliyet” anlamına gelmektedir. Yani satın aldığınız reklamın 1000 kere gösterilmesi sonucunda ödeyeceğiniz maliyet anlamına gelir.

[box type=”info” align=”” class=”” width=””]CPM yayınlanan reklamların maliyeti gösterim sayıları ile orantılı olduğu için gösterim’in ingilizce karşılığı olan “Impression” kelimesini de bilmek gerekiyor.[/box]

CPM Nasıl Hesaplanır?

Yaptığınız reklam yayınının CPM maliyetini ölçmek istiyorsanız aşağıdaki formülle CPM maliyetinizi rahatlıkla ölçebilirsiniz.

CPC_Calculation

Örnek:

Bir reklam satınalması gerçekleştirdiniz. Aldığınız bu reklamın maliyeti 1.200 TL iken 400.000 gösterim sağladınız. Formüle göre reklamın CPM değerini hesaplayabiliriz.

CPM = (1200/400.000)*1000 = 3TL

Dijital Pazarlama Temelleri kitabı yazarı olan Emre Gökşin kariyerine üniversite yıllarında Turkcell'e web danışmanlığı hizmeti vererek başladı. 2012 yılında GittiGidiyor | eBay Türkiye'de Dijital Pazarlama Departmanında görev almaya başladı. 2016 yılında geçtiği puhutv'de Pazarlama Müdürü olarak Şahsiyet, Fi ve puhutv özel içeriklerinin dijital pazarlama stratejisini yönetti. Kariyerine Hyperconnect'te Senior Marketing Manager olarak devam etmekte. Ayrıca Türkiye'nin önemli şirketlerine dijital pazarlama alanında danışmanlık vermektedir.

E-Posta

More from our blog

See all posts