CPL (Cost Per Lead) Nedir? Nasıl Hesaplanır?

CPL Nedir?

CPL (Cost Per Lead) web sitesi üzerinde hedeflenen formun doldurulması için ödenen birim maliyet anlamına gelir. Bu form, üyelik ya da iletişim formu olabilir.

CPL Nasıl Hesaplanır?

CPL = Maliyet / Formun Doldurulma Sayısı

İnternet siteniz için bir üyelik kampanyası başlattınız. 500 TL harcama yaptığınız bu reklamdan 300 üyelik formu doldurulduğunu gördünüz.

CPV=500 TL / 300 => 1.66 TL

CPL Nedere Kullanılır?

Ev ve araba gibi yüksek bütçeli alışverişlerin internet üzerinden direkt satışı yoktur. Markalar, bu satış sürecine başlamak için öncelikle kullanıcının isim, e-posta ve telefon gibi bilgilerine ulaşarak onunla direk iletişim kurmaya çalışır. Bu süreçte hedef kitleye form doldurtmak için yapılan dijital pazarlama optimizasyonlarında CPL önemli olacaktır.

CPL ile optimize edilen bir Instagram Reklam Örneği

 

Dijital Pazarlama Temelleri kitabı yazarı olan Emre Gökşin kariyerine üniversite yıllarında Turkcell'e web danışmanlığı hizmeti vererek başladı. 2012 yılında GittiGidiyor | eBay Türkiye'de Dijital Pazarlama Departmanında görev almaya başladı. 2016 yılında geçtiği puhutv'de Pazarlama Müdürü olarak Şahsiyet, Fi ve puhutv özel içeriklerinin dijital pazarlama stratejisini yönetti. Kariyerine Hyperconnect'te Senior Marketing Manager olarak devam etmekte. Ayrıca Türkiye'nin önemli şirketlerine dijital pazarlama alanında danışmanlık vermektedir.

E-Posta

More from our blog

See all posts