Cost Per View (CPV) Nedir? Nasıl Hesaplanır?

CPV Nedir?

CPV (Cost Per View) bir video’nun izlenme maliyetidir. Bu nedenle video içeriklerin olduğu pazarlama kanallarında (Örn:YouTube Reklamları) kullanılan bir metriktir.

CPV Nasıl Ücretlendirilir?

CPV maliyetinin oluşması için video’nun görüntülenmesi yetmez, kullanıcının video’yu izlemesi gerekir. Örneğin YouTube TrueView In-Stream reklamlarında bir reklamın izlenmiş olması için (aynı zamanda reklam maliyetinin oluşması için) 30 sn. boyunca reklamın izlenmesi gerekir. Yani reklamın 25. saniyesinde kullanıcı reklamı geç butonunu tıklarsa YouTube, reklam verenden o reklamın ücretini almaz. Bu sayede markalar 30 sn öncesinde reklamını geçen kullanıcıya bedava reklam yapmış olur 🙂
(Kaynak : support.google.com)

[box type=”error” align=”alignleft” class=”” width=””]Derslerde en çok gelen soru => “Hocam peki reklamın uzunluğu 25 sn. olsa bedava reklam yapmış olmaz mıyız?”

Cevap: Hayır!!! Çünkü reklam 30 sn.’den kısa ise reklam bittiği zaman YouTube reklamı ücretlendirir.[/box]

CPV Nasıl Hesaplanır?

Örnek : Yayınladığınız video reklamı 2.000 kere izlendiğini ve bu reklamın maliyetinin 50 TL olduğunu varsayalım.

CPV = Maliyet / Reklamın Görüntülenme Sayısı

CPV=50/2000 => 0.025 TL ( 25 Kuruş)

Dijital Pazarlama Temelleri kitabı yazarı olan Emre Gökşin kariyerine üniversite yıllarında Turkcell'e web danışmanlığı hizmeti vererek başladı. 2012 yılında GittiGidiyor | eBay Türkiye'de Dijital Pazarlama Departmanında görev almaya başladı. 2016 yılında geçtiği puhutv'de Pazarlama Müdürü olarak Şahsiyet, Fi ve puhutv özel içeriklerinin dijital pazarlama stratejisini yönetti. Kariyerine Hyperconnect'te Senior Marketing Manager olarak devam etmekte. Ayrıca Türkiye'nin önemli şirketlerine dijital pazarlama alanında danışmanlık vermektedir.

E-Posta

More from our blog

See all posts