Cost Per Action ( CPA ) Nedir? Nasıl Hesaplanır?

CPA Nedir?

CPA (Cost Per Action) her aksiyon için maliyet anlamına gelmektedir. Hedeflenen aksiyon genellikle sabit ya da yüzdesel olarak ücretlendirilir.

E-ticaret sitelerinin hedefi çoğu zaman ürün satışıdır. CPA modelinde çalışılan reklamlar üzerinden gelen trafik sayesinde satılan her ürün için ya sabit bir ücret ya da ürünün belirli yüzdesi yayıncıya ödenir.

[box type=”info” align=”” class=”” width=””]CPA, pazarlamacıların en çok sevdiği metriklerden birisidir. Çünkü ücretlendirme sadece ürün satışı olduğunda gerçekleşir.[/box]

CPA Nasıl Hesaplanır?

CPA Toplam Maliyetin, Toplam Aksiyon sayısına bölünmesiyle hesaplanır.

CPA_Nedir_Nasıl_Hesaplanır

 

Örneğin yeni bir televizyon modeli için reklam yapmayı planlıyorsunuz. Bu reklam için 2250 TL’lik bir bütçe ayırdınız. Yaptığınız reklam sonucunda 75 adet televizyon satışı gerçekleşti. Bu reklamın CPA’ini aşağıdaki gibi hesaplayabiliriz.

CPA_Nasıl_Hesaplanır

Yukarıdaki hesaplama sonucunda her televizyonun satışı için 30 TL harcadığımızı görüyoruz.

Dijital Pazarlama Temelleri kitabı yazarı olan Emre Gökşin kariyerine üniversite yıllarında Turkcell'e web danışmanlığı hizmeti vererek başladı. 2012 yılında GittiGidiyor | eBay Türkiye'de Dijital Pazarlama Departmanında görev almaya başladı. 2016 yılında geçtiği puhutv'de Pazarlama Müdürü olarak Şahsiyet, Fi ve puhutv özel içeriklerinin dijital pazarlama stratejisini yönetti. Kariyerine Hyperconnect'te Senior Marketing Manager olarak devam etmekte. Ayrıca Türkiye'nin önemli şirketlerine dijital pazarlama alanında danışmanlık vermektedir.

E-Posta

More from our blog

See all posts