Chatbot Uygulamalarının 6 Faydası

İnsanların gerçekleştirdiği görevler artık makinalar tarafından gerçekleştiriliyor. Gelişen teknoloji sayesinde, birçok fabrika Endüstri 4.0 ile otomasyon ağırlık bir sistem benimsiyor. Pazarlama dünyası da bu değişimlerden etkileniyor. Son zamanlarda en çok tartışılan ve uygulanan konulardan biri ise chatbot uygulamaları.

Chatbot Nedir?

Aslında chatbotlar birer yazılım. Bu yazılımlar, makine öğrenmesi ve yapay zeka teknolojilerinin birleşiminden oluşuyor. Chatbotlar sayesinde daha az çalışanla daha fazla müşteriye müşteri desteği sağlamak mümkün. Eğitilmiş veri setlerine sahip bu yazılım, müşterilerin yazılı olarak ilettiği sorunlara çözüm üretmeyi amaçlıyor. Farklı ölçekteki birçok şirket bu yazılımlardan faydalanarak işletmelerine güç katıyor. İnternet sitenizde bu yazılımları kullanmanı faydalarına birlikte bakalım.

chatbot

1. Kesintisiz Erişilebilirlik

Gerçek çağrı merkezi elemanlarıyla çalıştığınız zaman 7/24 hizmet vermek zorlu olabilir. Ancak chatbotlar söz konusu olduğunda müşterilerinize kesintisiz erişilebilirlik sunabilirsiniz. Mesai saatinden bağımsız olarak çalışan bu yazılımlar, günün her saatinde dünyanın herhangi bir yerindeki kullanıcının soruları yanıtlayabilir.

2. Gelişmiş Müşteri Deneyimi

Müşterilerin en az bekleme süresiyle en yüksek faydayı sağlaması, müşteri deneyiminin de iyileştirilmesine yardımcı olur. Bu yazılımlar, basit seviyedeki sorunlara daha hızlı ve etkili çözümler üretebilir. Daha karmaşık sorunlar için doğru yönlendirme sağlayarak müşteri memnuniyetini arttırmak da mümkün olur.

3. Gelişmiş Müşteri Etkileşimi

Müşteriler sorunla karşılaştıklarında karşılarında iletişime geçecekleri birinin olmasını ister. Gelişmiş teknoloji sayesinde birçok chatbot uygulaması, adeta gerçek insan gibi cevap veriyor. Böylece müşteri etkileşime artarken çözüm üretme oranları da yükseliyor.

4. Maliyet Tasarrufu

İşletmeler bu yazılımlar sayesinde maliyet tasarrufu sağlayabilir. Yerel işletmelerde elde edilen bu tasarruf, işletmenin büyümesi için kullanılabilir. Birden fazla çalışanın yapacağı işi gerçekleştiren chatbot uygulamaları, işletmeleri destekleyen teknolojiler arasında yer alır.

5. Hızlı Çözüm

Bu yazılımları kullanmanın diğer bir faydası ise hızlı çözüm üretme kapasiteleridir. Hızlı çözüm üretmek, birçok sektörde hayati öneme sahip. Bu nedenle, en yüksek müşteri memnuniyeti için sorunların kısa sürede çözülmesi kısa sürede başarı getirmeye yardımcı olur.

6. İş Sürecinde Otomasyon

İş süreçlerinde otomasyon kullanmak, hem daha organize bir şirket olmaya hem de süreçlerin daha iyi yönetilmesine izin verir. Böylece işletme, üretim sürecinden satış sonrası desteğe kadar her aşamada teknolojinin getirdiği avantajlardan faydalanabilir.

Uğur; okumayı, araştırmayı öğrenmeyi seven, 5 yıldan uzun süredir dijital pazarlamanın her alanında tecrübe edinmiş biri. Şu anda Faladdin&Binnaz'da Performans Pazarlaması ve ASO ekibinde yer almakta.

Fırsatlardan Haberdar Olun!

Hediyemiz Var!

Emre Gökşin'in Dijital Pazarlama Temelleri kitabının ilk 4 bölümünü ücretsiz indirin!

More from our blog

See all posts