Call To Action Nedir? Nasıl Hazırlanır?

Yazı İçeriği

Call to action terimini Türkçe’ye harekete yönelik çağrı olarak çevirebiliriz. Aslında gündelik hayatta hepimizin karşısına çıkan bazen bilerek bazen bilmeyerek uyduğumuz mesajlardır. Call to action çağrıları farklı sektörler için farklı şekillerde tasarlanır. Örneğin e-ticaret sitesi için yapılan çağrılar alışverişe başla şeklinde olurken bir seyahat platformu için erken rezervasyon yap şeklinde olabilir.

Call to Action Nedir?

Call to action markaların web siteleri ya da mobil uygulamaları ile kullanıcılar için hedeflenen dönüşümü gerçekleştirmesini sağlayan bir tür iletişimdir. Kullanıcı yada müşterilerinizin dikkatini çekebilecek bu çağrıları metinlerin arasına yerleştirebilirsiniz ya da göz alıcı butonlar tasarlayıp ziyaretçilerinizin dikkatini bir ürüne çekebilirsiniz. Giriş yap ve üye ol butonları da birer harekete geçirme çağrısıdır. Bunların dışında renk seç, beden seç  ya da ücretsiz dene gibi özelleşmiş harekete geçirme mesajları da vardır.

“Call to Action” Neden Önemlidir? Avantajları Nelerdir?

Call to action çağrılarının en önemli avantajlarından biri pek çok yerde kullanılabilir olmasıdır. Sitenizdeki banner alanlarından e-mail mesajlarına, sosyal medya postlarından ürün formlarına kadar pek çok alanda call to action çağrılarını kullanabilirsiniz. Örneğin, olarak “satın al ” çağrısını desteklemek için “stokta kalan son 5 ürün” bilgisini vererek, buradaki harekete geçme sürecini destekleyebilirsiniz. Dikkat çekici bir mesaj ile diğer platformlardan kendi sitenize ziyaretçi çekebilmeniz ve satın alma oranlarını artırabilmeniz mümkündür.

Ek olarak, mesajlarınızı yerleştirdiğiniz butonlar sayesinde belirli performansları ölçmeniz daha kolay hale gelecektir.

“Call to Action” Nasıl Tasarlanır?

İyi bir “call to action” tasarlamanın net bir formülü yoktur. Hazırladığınız platform ve ziyaretçi alışkanlıklarına göre farklı harekete geçirme mesajları üretilebilir. Ancak iyi bir call to action mesajı öncelikle iyi bir tasarıma sahip olmalıdır. Örneğin, mobil alanda hizmet veren platformların harekete geç butonlarını daire şeklinde tasarlamaları ziyaretçilerin hareketini kolaylaştırır. Aynı şekilde tasarımınızı canlı renklerle hazırlarsanız ziyaretçileriz daha iyi bir kullanıcı deneyimi  yaşayabilir.

Örneğin, genellikle satın al butonlarında kullanılan yeşil renk ziyaretçiyi satışa yönlendiren bir harekete geç butonu tasarımıdır.

Email Bültenimize Abone Olun!

En Yeni Güncellemeleri ve Sektörden Haberleri İlk Sİz Öğrenin!

Daha Fazla Yazı

Dijital İstatistikler

2019’un İlk Trend İstatistikleri

Google Trends, Google Aramalar’da aratılan anahtar kelimelerin arama hacimlerini ve istatistiklerini görebildiğimiz bir Google aracıdır. 2019’un ilk saatleri geride kalmışken Google Türkiye’de ilk yapılan aramaların

Devamını Oku »