Başarılı SMS Pazarlaması için 5 İpucu

Yazı İçeriği

SMS pazarlaması, müşterilere metin mesajı olarak gönderilen pazarlama metinleridir. Mobil pazarlama artık çok farklı kanallarla gerçekleştirilebilirken SMS pazarlaması hala bu pazarda önemli bir konuma sahip. Bu pazarlama strateji, cep telefonlarının çıktığı ilk dönemden beri en yaygın pazarlama yöntemi olarak uygulanıyor. Ancak pazarlamanın her alanında olduğu gibi bu alandan da dikkat edilmesi gereken bazı noktalar var.

Agresif ve baskıcı bir SMS pazarlaması kampanyası, müşteri kazanmaktan çok müşterilerin kaybedilmesine neden olabilir. Bu nedenle kampanyanın baştan sonra dikkatli bir şekilde tasarlanması önem taşır.

Ne Kadar Kısa O Kadar İyi

Uzun SMS mesajları, kimsenin ilgisini çekmez. Hatta birçok durumda uzun mesajlar müşterilerin markadan ya da işletmeden bıkmasına neden olabilir. Anlatmak istediklerini kısa, öze ve sade bir şekilde anlatın. En önemli noktaları vurgulayın. Ayrıca gerekli yönlendirmeleri yapacak bağlantıları da eklemeyi unutmayın.

Örneğin eğer SMS pazarlaması kapsamında indirim kodu sunuyorsanız, müşterileri mağazanıza yönlendiren bağlantıyı da ekleyin.

Zamanlama Önemli

Zamanlama tüm pazarlama kampanyalarında önemli. Ama söz konusu SMS pazarlaması olduğunda zamanlama daha da önem kazanıyor. Daha önce gece 3’te gönderilen SMS vakalarıyla karşılaştık. Kimse herhangi bir markadan ya da işletmeden gecenin alakasız bir vaktinde SMS almak istemez. Bu nedenle müşterileri en çok harekete geçirebileceğiniz zamanları hedef alın.

Çok Kanallı Stratejinin Parçası Olarak Kullanın

Tek başına SMS, istediğiniz etkiyi yaratmayacaktır. Bu nedenle SMS pazarlamasını e-posta pazarlaması ve diğer pazarlama kanallarıyla birleştirin. Aslında bu uygulama, çok kanallı pazarlama stratejinizin bir parçası olmalı. Böylece farklı hedef kitlelere göre farklı kanallardan harekete geçebilirsiniz.

Acil Hissi Yaratın

SMS söz konusu olunca diğer bir önemli nokta ise acillik hissi. “İndirim için son saatler” ya da “Bahar kampanyası için SON 2 GÜN” gibi ifadeler, potansiyel müşterileri harekete geçirecektir. Stokların azaldığına dair ibareler eklemek de acillik hissini yaratır. Acillik hissi bilinen en eski pazarlama yöntemlerinden biri olabilir. Ne kadar eski olursa olsun işe yaradığı da bir gerçek.

İzin Almayı Unutmayın

Yeni çıkan Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (KVKK), markaların ve işletmelerin istedikleri gibi SMS ya da e-posta göndermesini engelledi. Artık müşteri ve kullanıcı onayı olmadan bir karakter içeren metin bile göndermek mümkün değil. Mutlaka KVKK bilgilendirme formuyla onay alın. Onay sonrasında da müşterileri bıktırmayacak şekilde SMS stratejinizi planlayın.

Email Bültenimize Abone Olun!

En Yeni Güncellemeleri ve Sektörden Haberleri İlk Sİz Öğrenin!

Daha Fazla Yazı

Dijital Pazarlama Terimleri

PPC (Pay Per Click) Nedir? Nasıl Hesaplanır?

Açılımı “Pay Per Click” olan PPC, Türkçe’de “Tıklama Başına Ödeme” anlamına gelmektedir.  PPC dijital pazarlamada bir ücretlendirme modelidir. PPC modelinde çalışan reklamlar sadece tıklandığı zaman

Devamını Oku »