Backlink ve Anchor Text Nedir?

Yazı İçeriği

Arama motorlarının hayatımızın içine derinlemesine girdiği günümüz dünyasında rakiplerden bir adım daha önde olmamızı sağlayacak Arama Motoru Optimizasyonları (SEO) büyük önem kazanmış durumda. Arama motoru optimizasyonları yani dijital pazarlama dilinde “SEO” için de en önemli iki terim olan Backlink ve Anchor Text de bu alanda farklılık yaratmak için oldukça önemli.

Backlink Nedir?

Backlink bir siteden başka bir siteye yönlendirme yapılması için verilmiş olan linklere denir.

Google ve diğer arama motorları, bir sitenin sahip olduğu Backlink’lerin sayısına bakarak o sitenin kullanıcılar için önemli olduğuna karar verir ve arama sıralarında yükseklere koyar. Ancak bu suistimal edilebilir bir durum olduğu için bu konuda sıkı bir çalışmaya da sahiptir. Parayla satın alınmış ve öylesine kopyala-yapıştır yaparak sitelere yerleştirilmiş olan Backlink’ler arama motoru kullanıcıları için önemli siteler olmaktan çok birer yem olabilirler.

Bu sebeple Google, Backlink’lerin koyulduğu zamanlara ve koyulduğu yerlere bakar. Zamanın ve yerin oldukça doğal olduğuna karar verdikten sonra SEO puanını yükseltir ve arama motorunda bir adım daha yukarıya taşınmanızı sağlar.

Anchor Text Nedir?

Tabii ki Backlink’lerin koyulduğu yer ve zaman kadar önem taşıyan bir başka faktör de Anchor Text’lerdir. Anchor Text en basit anlamda bir bağlantının üzerinde taşındığı yazıya denir.

Örneğin; ” Google Aramalarını Etkili Kullanmak İçin Bilmeniz Gerekenler ” yazdığımda buradaki metin bir Anchor Text’tir, ayrıca metine tıkladığınızda yönlendirildiğiniz bu sayfa da https://www.dijitalfakulte.com/google-etkili-arama-icin-11-ipucu/ backlink’tir.

Backlink’ler kadar Anchor Text’ler de SEO açısından önemlidir Anchor Text verdiğiniz linkten oldukça alakasız bir metinse Google bu Backlink’i spam yani sahte tanıyacaktır ve SEO açısından olumsuz bir durum yaratacaktır.

Aynı zamanda;

Yukarıda vermiş olduğumuz linke tıkladığınızda Dijitalfakulte.com sitesinden ayrılmadığınız için oluşturduğumuz bu link Site İçi Backlink’tir ve Google için bu sitenin site içi optimizasyonunun ve yazılarının yararlı olduğu kanısını oluşturur ve sitemizi Google aramalarında bir adım daha ileri taşıyabilir.

Ayrıca bu sitenin dışına bir link vermiş olsaydık,

Örneğin; Dijital Pazarlama Temelleri kitabının yazarı Emre Gökşin‘in kişisel websitesine bir link vermiş olsaydık, bu emregoksin.com için bir Site Dışı Backlink olacaktı ve emregoksin.com sitesinin SEO puanını yani Arama Motorlarındaki gücünü arttıracaktı.

Günümüzde en doğal ve en hızlı şekilde Backlink alabileceğiniz mecra Sosyal Medya’dır. Siz de Dijital Pazarlama’da Sosyal Medya’nın gücünü keşfedip, her alanda kendinizi bir adım daha ileri atabilirsiniz.

Aynı zamanda Backlink satan veya sattığını iddia eden onlarca websitesi ve ajans piyasada mevcut. Ancak Google onları da tarayıp index’ine aldığı için bu zaten Google tarafından bilinen bir durum. SEO için en yararlı Backlink’ler doğal olarak oluşmuş olanlardır. Diğerleri Google tarafından fark edildiğinde SEO puanınızda ciddi bir düşüşe sebep olabilir ve Google aramalarında birden alt sıralarda kendinizi bulabilirsiniz.

Email Bültenimize Abone Olun!

En Yeni Güncellemeleri ve Sektörden Haberleri İlk Sİz Öğrenin!

Daha Fazla Yazı

Instagram Reklamları

İnstagram’da Nasıl Reklam Verilir?

Günümüz dünyasında dijital reklamlar, istenilen hedef kitleye kişiselleştirilmiş şekilde gösterilebildiği için geleneksel reklam kampanyalarından çok daha etkili olmaktadır. Doğru seçilmiş hedef kitleye verilen doğru reklamlar

Devamını Oku »