App Store Optimization (ASO) Nedir?

Yazı İçeriği

Hayatımıza akıllı mobil cihazların ve bununla beraber mobil uygulamaların büyük bir hızla girmesiyle beraber ortaya çıkan yepyeni bir kavram olan App Store Optimization (Kısaca “ASO”), direkt çeviri anlamına uygun olarak Uygulama Mağaza Optimizasyonu’dur. Bunu SEO’nun mobil uygulamalar için olan versiyonu gibi düşünebiliriz.

Mobil uygulama pazarı her geçen yıl katbekat büyümekte ve hem reklamlardan hem de uygulama içi satışlardan, mobil uygulama sahipleri çok yüksek kazançlar elde edebilmektedir. 5 milyardan fazla kullanıcısı olan mobil cihazlarda kullanılabilecek, 1.8 milyon iOS ve 2.1 milyon Android olmak üzere, toplam 4 milyona yakın mobil uygulama bulunmaktadır. Bu kadar çok uygulama, bu kadar çok kullanıcı ve çok yüksek kazançlar olunca App Store ve Google Play Store’da aramalarda üst sıralara çıkabilmek oldukça büyük önem taşıyor. Bu nedenle binlerce mobil uygulama, mağazaların arama algoritmasını kendi lehine kullanarak diğer daha fazla görünür olmayı amaçlıyor. Bunun sonucunda ASO yani App Store Optimization denen bir kavram ortaya çıkıyor.

Uygulama mağazalarında uygulamalar kategorize edilmiş şekilde indirme sayısına göre sıralanıyor. İndirme sayınız diğer uygulamalardan yüksek değilse, o kategoride daha fazla yükseltebilmeniz mümkün değil.

Öyleyse Durum Böyleyken ASO İle Mobil Uygulamalar İçin Ne Amaçlanıyor?

Uygulama mağazasında arama yapan kullanıcıları rakiplerden daha önce yakalayabilmek amaçlanıyor. Mobil kullanıcıların yaklaşık 3’te 2’si uygulama indirirken mağazada arama yaparak indiriyor. Yani başarılı yapılmış bir ASO ile uygulamanıza ihtiyacı olan kullanıcıların yarısından fazlasını organik olarak yakalayabilir ve indirme sayınızı artırabilirsiniz. İndirme sayınızın artması ayrıca kategorilerdeki sıralarda yükselmenizi sağlayacağı için dolaylı olarak organik indirmelerinizin de artış hızı durmadan yükselecektir.

Peki ASO Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

 1. Uygulama mağazalarının arama sıralama algoritması Google, Bing, Yandex gibi websiteleri için olan arama motorlarından çok farklıdır.
  App Store ve Play Store’un arama ve sıralama algoritması website arama motorlarından daha çok, e-ticaret sitelerinin içindeki arama motorlarına benzemektedir. Hem e-ticaret sitelerinde hem uygulama mağazalarında arama motoru’nun amacı bir ürün göstermekken, Google gibi arama motorlarının amacı kullanıcının aradığı sorunun cevabını göstermektir.
 2. App Store ve Google Play Store farklı arama algoritmalarına sahiptir.
  Bunu Google, Bing ve Yandex gibi de düşünebilirsiniz. Bir Google’da birinci sırada çıktığınız anahtar kelime ile Bing ve Yandex’te ilk sayfada gözükmüyor bile olabilirsiniz. Ancak SEO’da aynı websitesini farklı arama motorlarından ararız. Uygulamalarda farklı olarak, hem iOS’ta hem Android’de çalışan bir uygulama aslında tek bir uygulama değil; aynı isimde, üreticiye ait 2 farklı uygulamadır. iOS ve Android birbirlerinden çok farklı işletim sistemi oldukları için, aynı uygulama 2’sinde de çalışmaz. Android için mobil uygulaması olan bir işletme bu nedenle aynı işlemleri yapan, benzer görünüme sahip bir iOS uygulaması daha yapar veya ürettirir. Böylece 2 platformda da var olur. Ancak sadece tek platforma özgü uygulamalar da bulunmakta. Örneğin Garageband uygulaması sadece Apple kullanıcılarının kullanımına sunulan bir uygulama.
 3.  Mobil uygulama optimizasyonunu (ASO) arama motoru optimizasyonu (SEO) gibi düşünerek yapmayın. Websitesi arama motorlarını kullanırken genellikle bir içeriğe veya bir sorunun cevabına ulaşmaya çalışırız. Ancak uygulama ararken eğer uygulamanın adıyla arama yapmıyorsak, uygulamanın işlevini yazarak arama yaparız. Örneğin; İkinci el ürün alıp-satmak için bir uygulama arayan kişi “İkinci el alışveriş uygulaması” aramasını yapacaktır. Kullanıcılar “İkinci el bluzlar” ya da “İkinci el telefonlar” araması yaparak 2. el alışveriş uygulaması aramazlar. Ya da bir Call Recorder uygulaması arayan kişi, “Tek tuşla konuşmaları kaydetmek” yerine “Konuşma kaydetme uygulaması” aramasını yapacaktır yapacaktır.
  Optimizasyon yaparken uygulamanızın içeriği hakkında değil, işlevi hakkında düşünün. Kullanıcılarınız uygulamanızı aramak için hangi kelimeleri kullanacaksa onlara odaklanın.
 4. Uygulamanın ismine yapılan aramalarda, o uygulama genellikle 1. sırada çıkar. Google Play Store’da da Apple App Store’da da bununla karşılaşmak mümkün.
  Ardından gösterilen uygulamalar ise ismi başlıkta geçen ancak kullanıcının ilk tercihi olmayan uygulamalar olur. Bunu bir örnekle açıklamak gerekirse; Google Play Store’da Whatsapp araması yaptığımızda 1. sırada hepimizin kullandığı Whatsapp Messenger uygulaması çıkıyor, 2. sırada yine aynı yayıncıdan Whatsapp Wallpaper uygulaması çıkarken devamında Whatsapp Sticker Maker gibi 3. parti uygulamalar listede çıkıyor.

ASO yani App Store Optimizasyonu mobil uygulama mağazalarında organik indirmeleri artırmak amaçlı yapılan çalışmalardır. SEO gibi düşünülse de çok farklı temellere sahiptir. Mobil dünya geliştikçe ASO da önem kazanmakta ve mobil dünyada çalışan dijital pazarlamacılar ASO’nun temellerini bilmelidir.

(no title)

 • 1. Dijital Pazarlama Eğitimi
 • 2. Untitled
Leave this field blank
Saatlik
Günlük
Aylık
100
Saatlik
Günlük
Aylık
200
Saatlik
Günlük
Aylık
300
Saatlik
Günlük
Aylık

Email Bültenimize Abone Olun!

En Yeni Güncellemeleri ve Sektörden Haberleri İlk Sİz Öğrenin!

Daha Fazla Yazı

SEO

SEO Nedir? Neden Önemlidir?

SEO, Search Engine Optimization, tam çevirirsek “arama motoru optimizasyonu” dur. Bir websitesinde arama motorları için yapılan bütün işlemler için kullanılır. SEO bir websitesi için en

Devamını Oku »