Ana Sayfa / SEO / App Indexing Nedir?

App Indexing Nedir?

Dijitalleşen dünyada artık kullanıcıların yüzde 81’i tarayıcılar yerine uygulamaları tercih ediyor. (Kaynak: Yahoo) Artık yavaş yavaş tarayıcıların da günümüzde eski moda uygulamalara doğru gideceğini gözlemleyebiliyoruz.

Bu yüzden Google’ın 2013 yılında aldığı bir kararla artık arama motorlarında sadece websiteleri değil uygulamalardaki içerikler de karşımıza çıkıyor. İşte App Indexing, uygulamaları Google’ın sunucularına arşivleyerek arama motorlarında uygulamaların ve içeriklerinin karşımıza çıkmasını sağlayan işleme deniyor.

Özetle App Indexing, Google’da sadece websitelerini değil, mobil uygulamaları da arayabilmemize imkan sağlar. Örneğin mobil cihazınızla Google’da bir film arıyorsunuz. Karşınıza çıkacak olan ilk sonuç muhtemelen filmin imdb sayfası olacaktır. Ancak hemen altında “uygulamada aç” seçeneğini göreceksiniz ve bu sizi uygulamadaki ilgili içeriğe yönlendirecektir. App Indexing sayesinde filmin uygulamadaki sayfası da aramada karşımıza çıktı ve buradaki “uygulamada aç” linki de bir app deep linking örneğidir.

App Indexing’in avantajları nelerdir?

App Indexing’in kullanıcı açısından en büyük avantajı uygulamalar ve arama motorları arasındaki senkronizasyonu sağlamasından dolayı hız ve pratiklik olacaktır.

Uygulama sahipleri için App Indexing’in en büyük avantajı SEO puanının yükselmesini sağlaması ve arama motorlarında yukarılarda görünmesini sağlamasıdır.

Bu da sitenin ve uygulamanın tıklanma oranını artıracaktır. Yani daha çok trafik çekmeyi sağlayacak, daha geniş kitlelere hitap etmeye yardımcı olacaktır.

Ayrıca uygulamanın organik olarak yüklenme oranını da artıracaktır. Google; App Indexing yapmış uygulamaların kullanıcılara önerilme oranını da artırdığı için uygulamanın rakipleri karşısında büyük bir artı kazanmasını sağlıyor.

Yazar Hakkında - Uğur Kızmaz

Uğur, Yıldız Teknik Üniversitesi İşletme bölümü öğrencisi. Okumayı, araştırmayı öğrenmeyi seven ve çeşitli sitelerde içerik editörlüğü yapmış, Dijitalfakülte.com'da içerik üretmeye devam ediyor.

Mutlaka Göz Atın ;)

Etkili Banner Tasarımı Nasıl Olmalıdır?

Markanızı potansiyel müşterilerinize tanıtırken kullandığınız tasarımlar, algınızı ve bilinirliğinizi doğrudan etkiler. Etkili banner tasarımı markanızın …