Mobil Pazarlama

App Deep Linking Nedir? Uygulamalar İçin Neden Önemlidir?

Günümüz dünyasında zaman herkes için çok değerliyken bir içeriği saatlerce aramak kimsenin istmeyeceği bir zaman kaybı olacaktır. Kullanıcılar web sitesi ya da mobil uygulama içerisinde kaybolmaktansa istediği içeriğe direkt olarak ulaşmak ister. İşte deep linkler bu ihtiyacımızı karşılar.

Deep Linking Nedir?

Deep linking en basit şekliyle sizi hedeflenen içeriğe doğrudan yönlendiren linklere denir. Genelde ana linklerin uzantısı gibi görünürler ve bir websitesi içerisindeki alt sayfalarından birine yönlendirir. Örnek vermek gerekirse www.dijitalfakulte.com bir ana link, https://www.dijitalfakulte.com/mobil-uygulama-mi-mobil-web-sitesi-mi/ bir derin link yani deep link’tir.

App Deeplinking Nedir?

Mobil uygulamalarda kullanıcıları hedeflenen içeriğe yönlendiren linke app deeplinking denir. İlgili linke tıklandığında uygulamayı otomatik olarak açar ve kullanıcıyı doğrudan uygulama içindeki hedeflenen sayfaya yönlendirir. Uygulamayı henüz yüklememiş olan kullanıcılar bu deep link’i tıkladıklarında doğrudan uygulamayı indirebilecekleri mağazaya (Play store, Appstore gibi) ya da hedeflenen sayfanın web sitesine yönlenirler.

App Deeplinking’in Avantajları Nedir?

App deep linking kullanıcı deneyimini maksimize etmenizi sağlar. Özellikle mobil pazarlama reklamlarında büyük avantaj sağlar. Reklamı tıklayan kullanıcının gideceği sayfa reklamın performansı açısından oldukça önemlidir. Örneğin bir E-ticaret uygulaması için reklam yaptığınızı düşünürsek. Reklamını yaptığınız ürün tıklandığında kullanıcı anasayfaya yönlenmek yerine ürünün kendi sayfasına yönlenir. 

 

App deep linking dönüşüm oranlarına büyük katkı sağlar. Kullanıcı hedeflenen sayfaya direkt olarak yönlendiği için iyi bir kullanıcı deneyimi sağlamış olursunuz. Böylelikle dönüşüm oranınızı yükselterek karlı reklamlar yapmış olursunuz.

 

İlgili Yazılar

Yükleniyor...