Google Ads

Anahtar Kelime Nedir? Nasıl Çalışır?

Anahtar kelime, Adwords hikayesinin ilk sayfasıdır. Her şey bir anahtar kelimenin tetiklenmesiyle başlar. Kampanyalarınızın daha çok trafik alması için anahtar çeşitliliğine önem vermek gerekir. Verimli hesap yönetiminin ilk adımlarından biri [highlight color=”green”]doğru anahtar kelimeye doğru fiyat teklifi vermekten[/highlight] geçer. Bu nedenle anahtar kelime seviyesinde yapacağımız değişiklikleri çok dikkatli bir şekilde yapmalı ve anahtar kelime optimizasyonu sırasında Adwords’ün bizim için sunduğu imkanlardan yararlanmalıyız.

Doğru Anahtar Kelime Seçimi Nasıl Olur?

Öncelikle iyi bir kalite skoru elde etmek için seçilen anahtar kelimelerin reklam metni ve landing page ile alakalı olması gerekiyor. Bu alaka seviyesi reklamınızın CTR’ını arttırıcak ve daha fazla trafik almasını sağlayacaktır. Ayrıca kullanıcı deneyimi açısından düşünecek olursak her kullanıcı aradığı terim ile ilgili reklam görmek ve sonrasında ilgili bir sayfayı ziyaret etmek istemez mi?

Anahtar Kelime Planlayıcı (Keyword Planner)

Ürün ya da sunduğunuz hizmet için reklam yapmaya karar verdiğinizde ilk olarak anahtar kelime seçimi ile işe başlayabilirsiniz. Bu aşamada Anahtar Kelime Planlayıcısını kullanarak anahtar kelime seçimlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Anahtar Kelime Planlayıcı ile neler yapabilirsiniz?

  • Yeni kelime fikirleri alabilir ve hesabınıza ekleyebilirisiniz.
  • Seçtiğiniz kelimelerin trafik tahminlerini görebilirsiniz.
  • Anahtar kelimelerin önerilen teklif fiyatlarını (CPC) ve rekabet gücünü görebilirsiniz.

Negatif Anahtar Kelime Ekleme

Kelimelerimiz farklı arama terimleri tarafından tetiklenir. ( Anahtar Kelime ve Arama Terimi Arasındaki Fark Nedir? ) Ziyaretçiler, seçtiğiniz kelimelere ne kadar yakın bir arama yaparsa okadar ilgili reklam görür. Bu nedenle alaka düzeyini en üst seviyede tutmak için ürün ya da hizmetimizle alakasız olan bütün aramaları Negatif Kelime Listesine eklemeliyiz. Böylece bir daha istemediğimiz aramalarda reklamlarınız gösterilmesine engel olabiliriz.

Eşleme Türleri

Tam Eşleme (Exact Match) : Kelime öbeğinin tam olarak aynısı arandığında tetiklenir. Kelimenin başına ve sonunda işareti [highlight color=”orange”]köşeli parantez [ ][/highlight] eklenir.

Örnek Anahtar Kelime : [mavi şapka]

[highlight color=”green”]Tetiklenecek Kelimeler[/highlight] [highlight color=”red”]Tetiklenmeyecek Kelimeler[/highlight]
mavi şapka erkek mavi şapka
mavi şapka çeşitleri

[divider style=”solid” top=”20″ bottom=”20″]

Sıralı Eşleme (Phrase Match) : Kelime öbeğinin arama içinde herhangi bir yerde olması ile tetiklenir. Kelimenin başına ve sonunda tırnak işareti (“) işareti eklenir.

Örnek Anahtar Kelime : “futbol ayakkabı”

[highlight color=”green”]Tetiklenecek Kelimeler[/highlight] [highlight color=”red”]Tetiklenmeyecek Kelimeler[/highlight]
siyah futbol ayakkabı futbol için ayakabı
halı saha futbol ayakkabı futbol adidas ayakkabı

[divider style=”solid” top=”20″ bottom=”20″]

Geniş Eşleme (Broad Match) : Adwords’e kelime eklediğimizde default’ta gelen eşleme türüdür. Hatalı yazılmış kelimeleri, eş anlamlı kelimeleri ve alakalı varyasyonları kapsamaktadır. Google bu eşleme türü ile reklamlarınızı daha fazla sayıda göstermeye çalışır.

Örnek Anahtar Kelime : fantazi ayakkabı

[highlight color=”green”]Tetiklenecek Kelimeler[/highlight]
abiye ayakkabı al
fantazi ayakkabı fırsatları

[box type=”warning” align=”” class=”” width=””]Geniş Eşleme Düzenleyici olarak seçtiğiniz kelimeler kendisine yakın alakalı bir çok arama teriminden tetikleneceği için bu eşleme türünde negatif anahtar kelime kullanımı daha büyük bir önem taşımaktadır.[/box]

[divider style=”solid” top=”20″ bottom=”20″]

Geniş Eşleme Düzenleyici (Broad Match Modifier) : Kelimelerin arama içinde herhangi bir sırada olması ile tetiklenir. Kelimenin başına artı (+) işaretini eklenmesiyle oluşur.

Örnek Anahtar Kelime : +büyük +beden +tshirt

[highlight color=”green”]Tetiklenecek Kelimeler[/highlight] [highlight color=”red”]Tetiklenmeyecek Kelimeler[/highlight]
büyük beden tshirt büyük beden için tshirt
tshirt büyük beden büyük beden tshirtler

 

İlgili Yazılar

Yükleniyor...