Yazı İçeriği

Anahtar kelime, Adwords hikayesinin ilk sayfasıdır. Her şey bir anahtar kelimenin tetiklenmesiyle başlar. Kampanyalarınızın daha çok trafik alması için anahtar çeşitliliğine önem vermek gerekir. Verimli hesap yönetiminin ilk adımlarından biri doğru anahtar kelimeye doğru fiyat teklifi vermekten geçer. Bu nedenle anahtar kelime seviyesinde yapacağımız değişiklikleri çok dikkatli bir şekilde yapmalı ve anahtar kelime optimizasyonu sırasında Adwords’ün bizim için sunduğu imkanlardan yararlanmalıyız.

Doğru Anahtar Kelime Seçimi Nasıl Olur?

Öncelikle iyi bir kalite skoru elde etmek için seçilen anahtar kelimelerin reklam metni ve landing page ile alakalı olması gerekiyor. Bu alaka seviyesi reklamınızın CTR’ını arttırıcak ve daha fazla trafik almasını sağlayacaktır. Ayrıca kullanıcı deneyimi açısından düşünecek olursak her kullanıcı aradığı terim ile ilgili reklam görmek ve sonrasında ilgili bir sayfayı ziyaret etmek istemez mi?

Anahtar Kelime Planlayıcı (Keyword Planner)

Ürün ya da sunduğunuz hizmet için reklam yapmaya karar verdiğinizde ilk olarak anahtar kelime seçimi ile işe başlayabilirsiniz. Bu aşamada Anahtar Kelime Planlayıcısını kullanarak anahtar kelime seçimlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Anahtar Kelime Planlayıcı ile neler yapabilirsiniz?

  • Yeni kelime fikirleri alabilir ve hesabınıza ekleyebilirisiniz.
  • Seçtiğiniz kelimelerin trafik tahminlerini görebilirsiniz.
  • Anahtar kelimelerin önerilen teklif fiyatlarını (CPC) ve rekabet gücünü görebilirsiniz.

Negatif Anahtar Kelime Ekleme

Kelimelerimiz farklı arama terimleri tarafından tetiklenir. ( Anahtar Kelime ve Arama Terimi Arasındaki Fark Nedir? ) Ziyaretçiler, seçtiğiniz kelimelere ne kadar yakın bir arama yaparsa okadar ilgili reklam görür. Bu nedenle alaka düzeyini en üst seviyede tutmak için ürün ya da hizmetimizle alakasız olan bütün aramaları Negatif Kelime Listesine eklemeliyiz. Böylece bir daha istemediğimiz aramalarda reklamlarınız gösterilmesine engel olabiliriz.

Eşleme Türleri

Tam Eşleme (Exact Match) : Kelime öbeğinin tam olarak aynısı arandığında tetiklenir. Kelimenin başına ve sonunda işareti köşeli parantez eklenir.

Örnek Anahtar Kelime : [mavi şapka]

mavi şapkaerkek mavi şapka
mavi şapka çeşitleri

Sıralı Eşleme (Phrase Match) : Kelime öbeğinin arama içinde herhangi bir yerde olması ile tetiklenir. Kelimenin başına ve sonunda tırnak işareti (“) işareti eklenir.

Örnek Anahtar Kelime : “futbol ayakkabı”

siyah futbol ayakkabıfutbol için ayakabı
halı saha futbol ayakkabıfutbol adidas ayakkabı

Geniş Eşleme (Broad Match) : Adwords’e kelime eklediğimizde default’ta gelen eşleme türüdür. Hatalı yazılmış kelimeleri, eş anlamlı kelimeleri ve alakalı varyasyonları kapsamaktadır. Google bu eşleme türü ile reklamlarınızı daha fazla sayıda göstermeye çalışır.

Örnek Anahtar Kelime : fantazi ayakkabı

abiye ayakkabı al
fantazi ayakkabı fırsatları

Geniş Eşleme Düzenleyici olarak seçtiğiniz kelimeler kendisine yakın alakalı bir çok arama teriminden tetikleneceği için bu eşleme türünde negatif anahtar kelime kullanımı daha büyük bir önem taşımaktadır.

Geniş Eşleme Düzenleyici (Broad Match Modifier) : Kelimelerin arama içinde herhangi bir sırada olması ile tetiklenir. Kelimenin başına artı (+) işaretini eklenmesiyle oluşur.

Örnek Anahtar Kelime : +büyük +beden +tshirt

büyük beden tshirtbüyük beden için tshirt
tshirt büyük bedenbüyük beden tshirtler

Email Bültenimize Abone Olun!

En Yeni Güncellemeleri ve Sektörden Haberleri İlk Sİz Öğrenin!

Daha Fazla Yazı

Google Ads

Adwords Nedir? Nasıl Çalışır?

Adwords, Google’nin sağladığı internet reklamcılığı programıdır. Dünyanın en geniş reklam network’üne sahip Google, gelirinin %96’sını reklamcılıktan kazanıyor. Böylesine büyük bir network’e sahip olan Adwords aynı

Devamını Oku »
Dijital Pazarlama Terimleri

PPC (Pay Per Click) Nedir? Nasıl Hesaplanır?

Açılımı “Pay Per Click” olan PPC, Türkçe’de “Tıklama Başına Ödeme” anlamına gelmektedir.  PPC dijital pazarlamada bir ücretlendirme modelidir. PPC modelinde çalışan reklamlar sadece tıklandığı zaman

Devamını Oku »