Yazı İçeriği

Affiliate yazılış ve okunuş olarak çok zor bir kelime olsa da yıllardır süre gelen bir mesleğin dijital halidir. “KOMİSYONCULUK”. Affiliate aslında satış ortaklığı sistemidir. Satış odaklı bir pazarlama kanalı olduğu için performans pazarlaması olarak da bilinir.

Affiliate, e-ticaret sitelerinin en çok tercih ettiği pazarlama kanallarından biridir. Komisyon oranları önceden belirlendiği için diğer pazarlama kanallarına göre verimlilik konusunda daha az risk taşır. Ayrıca ziyaretçiyi siteye yönlendiren iş ortağıyla ürün satışı gerçekleştikten sonra gelir paylaşımı yapılır. Bu çalışma modeline CPA (Cost per Action) denir. Diğer çalışma modellerinde (CPC, CPM) ürün satışı öncesinde bir maliyet oluşurken CPA’de ürün satışı sonrasında bir ödeme gerçekleşir.

Affiliate Nasıl Çalışır?

Dijital dünyada sizin olmayan bir ürünün sizin desteğiniz ile satılmasıyla sağlayacağınzı gelir modeline affiliate denir.

Cep telefonu ile ilgili bir bloğunuz olduğunu düşünelim. Bu blogda yeni çıkan cep telefonları hakkında bilgileri, ürün özelliklerini, fiyat & performans oranlarınıı ve çok daha bilgiyi en iyi şekilde paylaşıyorsunuz. Sitenizin trafiği oldukça iyi ama ne yazik ki tanıttığınız ürünlerin satışını gerçekleştirebileceğiniz bir platforma sahip değilsiniz. Bu noktada Affiliate iş modeli yardımınıza koşuyor. Affiliate iş modeli ile çalıştığınız sitelere yönlendirdiğiniz ziyaretçiler eğer bir ürün satın alırsa satılan ürün üzerinden belirlenen komisyon oranında kazancınız olur. Komisyon oranları elektronikten modaya her kategori için farklılık gösterebilir.

 1. Ziyaretçi ürün inceleme sitesine giriyor ve ürünler hakkında yazıları okumaya başlıyor.
 2. Ziyaretçi sitenin içinden linke tıklayarak bir e-ticaret sitesine yönleniyor.
 3. Ziyaretçi ürünü satın alıyor ve bu bilgi affiliate sistemine gidiyor.
 4. Affiliate sistemine gelen ürün satışı bilgisiyle ürün fiyatının berlirli bir miktarını site sahibine aktarılıyor.

Affiliate Kampanya Çeşitleri Nelerdir?

Affiliate’de yapılan kampanyalar bir aksiyon üzerine kuruludur.

 • Üyelik Kampanyaları

Her yeni üye için ücret ödenir. Bilinirlik sağlamak ve üye sayısını arttırmak için daha çok yeni kurulan eticaret sitelerinin tercih edeceği kampanyalardan biridir. CPL (Cost Per Lead) olarak ödeme yapılır.

 • Satış Kampanyaları

Gerçekleşen ürün satışı üzerinden ödenen ücrettir. CPS (Cost Per Sales) ya da CPA (Cost Per Action) olarak adlandırılır. E-ticaret sitelerinin en çok kullandığı kampanya türlerinden biridir.

 • Install Kampanyaları

Uygulamaların ve yazılımların indirilip kurulmasıyla hedeflenmiş bir kampanya çeşididir. CPI (Cost Per Install) olarak da adlandırılır.

 • İzleme Kampanyaları

Video’ları izletme hedefine üzerine kurulu kampanya çeşididir. CPV (Cost Per View) olarak da adlandırılır.

Affiliate’den Nasıl Para Kazanılır?

Affiliate, internetten para kazanmak isteyen kişilerin tercih ettiği pazarlama kanalları listesinin ilk sıralarında yer alır. Affiliate iş ortağınıza yönlendirdiğiniz trafiği satışa çevirebildiğiniz sürece sitenizi karlı bir kanal hale getirebilirsiniz.

Türkiye’de affiliate konusunda çalışabileceğiniz şirketlerin başında Gelir Ortakları ve Reklam Action gelmektedir. Ayrıca GittiGidiyor gibi bazı büyük ölçekteki e-ticaret şirketlerinin kendi affiliate programları bulunmaktadır. ( GittiGidiyor Affiliate Programı )

Affiliate’ten para kazanmak için birkaç faktöre dikkat etmelisiniz.

 • Hedefli İçerik

Affiliate’de yönlendirdiğiniz trafiğin kalitesi çok önemlidir. Eğer sitenize gelen ziyaretçiyi ilgili konu hakkında bilgilendirebilir ve istediği siteye yönlendirebilirseniz, yönlendirdiğiniz trafiğin kalitesi satış dönüşüm oranlarınızı arttıracaktır.

 • Doğru Landing Page (İniş Sayfası)

Ziyaretçiniz sitenizdeki affiliate linkini tıklarken hangi sayfaya iniş yapacağını bilmeli. Yönlendiği sitede kaybolmamalı ve sürprizle karşılaşmamalı. Örneğin bir ürüne tıkladığında iniş sayfası yönlendirdiğiniz sitenin ana sayfası değil ürün sayfası olmalı.

 • Tıklamayı Zorunlu Kılmayın

Ziyaretçinizin bir içeriğe ulaşması onu tıklamaya zorlamayın.

Email Bültenimize Abone Olun!

En Yeni Güncellemeleri ve Sektörden Haberleri İlk Sİz Öğrenin!

Daha Fazla Yazı

Remarketing

Remarketing Nasıl Çalışır?

Bir konuya hakim olmanın en iyi yolu o konu hakkında detaylı bilgiye sahip olmaktan geçer. Ne kadar fazla bilgiye sahip olursak o kadar iyi yorumlar

Devamını Oku »