Adwords Nedir? Nasıl Çalışır?

Google-Adwords-logo

Adwords, Google’nin sağladığı internet reklamcılığı programıdır. Dünyanın en geniş reklam network’üne sahip Google, gelirinin %96’sını reklamcılıktan kazanıyor. Böylesine büyük bir network’e sahip olan Adwords aynı zamanda dijital pazarlama sektörü için vazgeçilmez bir reklam aracı. Bu araç sayesinde yeni müşteriler elde edebilir ve satış ağınızı büyütebilirsiniz. Ayrıca birkaç dakika içerisinde dilediğiniz reklamı istediğiniz hedef kitle için de yayınlayabilirsiniz.

Adwords’ün sağladığı avantajları kullanarak doğru zamanda doğru kişilere ulaşabilirsiniz. Bu avantajların en önemlilerinden bahsedelim.

Hedefleme

Online pazarlamanın hedefleme yeteneği sayesinde sattığınız ürün ya da hizmet ile ilgilenen kişilere doğrudan reklamınızı gösterebilirsiniz. Reklamınızı nekadar iyi hedeflerseniz dönüşüm oranınız okadar yüksek olacaktır. Adwords’te farklı şekilde hedefleme yapabilirsiniz.

Kelime Hedefleme: Adwords temelde anahtar kelime hedeflemesiyle çalışan bir reklam modelidir. Hangi anahtar kelimelere hangi reklamları vereceğinizi önceden belirleyerek reklamınızı yönetebilirsiniz. Google arama ağında hedeflediniğiniz anahtar kelimeler ile arama yapıldığında ilgili reklamınız arama sonuç sayfasında gösterilir.

Demografik Hedefleme: Yaş, lokasyon ve dil seçenekleri ile müşterilerinizi hedefleyebilirsiniz.

Zamanlama Hedefleme: Reklamınızı gün ve saat bazından hedefleyerek görüntülenmek sıklığını ayarlayabilirsiniz.

Cihaz Hedefleme : Reklamınızın görünümünü cihaz tipine ( Mobil, Desktop, Tablet) göre ayarlayabilirsiniz.

Bütçe Kontorlü

Google Adwords’te bütçe kısıtlaması yoktur. Bütçeniz ne olursa olsun Google’da reklam verebilirsiniz. Günlük ya da aylık belirlediğiniz bütçelerle reklamınızı yönetebilir, performansını takip edebilirsiniz.

Ölçümleme :

Ölçümleme dijital pazarlamayı geleneksel pazarlamadan ayıran en önemli özelliklerden biridir. Eğer birisi reklamınızla etkileşime girerse o kişinin alışveriş süreci hakkında bilgi edinebilirsiniz. Böylece reklama yaptığınız yatırımın geri dönüşünü detaylıca inceleyip daha iyi bir reklam verebilmek için hesabınız üzerinde optimizasyon yapabilirsiniz.

Adwords Nasıl çalışır?

Google’da arama yapan kişiye doğal arama sonuçları gösterilirken diğer yandan da aradığı kelime ile ilgili Adwords ve PLA reklamları gösterilir.

Google Arama Sonucu

 

Reklamların ücretlendirilmesi Tıklama Başı Maliyet ( CPC ) üzerinden yapılır. Yani Google reklamınız tıklandığında sizden bir ücter alır. Reklamınızın görüntülenmesinden hiçbir ücret almaz.

Adwords reklamlarında CPC’ler sabit değildir. Aynı kelime aramasında gösterim yapmak isteyen reklamların hepsi adwords sisteminde açık arttırmaya katılır. Bu açık arttırmada kazanan reklam gösterim yapmaya hak kazınır. Bir reklamın açık arttırma sisteminde kazanması için CPC ve Kalite Skoru oldukça önemlidir.

Reklam Sırası = CPC x Kalite Skoru

Adwords arayüzüne girdiğiniz CPC değeri, ödeyeceğiniz max click fiyatı anlamına gelir. CPC maliyeti berlilediğiniz ücretten daha az olabilir ama daha fazla olamaz.

Kalite puanı için birden fazla belirleyici unsur vardır. Bunlar;

  • Kelime Skoru : Her kelime 1’den 10’a kadar kalite puanına sahiptir. 1 en düşük kalite puanı, 10 ise en yüksek kalite puanıdır.
  • Reklamın CTR Oranı : Reklamın beklenen CTR değeri. (Reklam, aranan kelime ile ne kadar paralel ise CTR oranı da o derece yüksek olacaktır.)
  • Açılış Sayfasının Kalitesi : Açılış sayfasının reklam metni ile alaka düzeyi ve sayfanın kullanıcı deneyimi.
  • Reklam Alaka Düzeyi : Reklam metninin yapılan arama ile ne kadar alakalı olduğu.

CPC teklifinizi girdikten sonra kalite puanınız Google tarafından belirlenir ve reklamınız gösterimine başlar.

Dijital Pazarlama Temelleri kitabı yazarı olan Emre Gökşin kariyerine üniversite yıllarında Turkcell'e web danışmanlığı hizmeti vererek başladı. 2012 yılında GittiGidiyor | eBay Türkiye'de Dijital Pazarlama Departmanında görev almaya başladı. 2016 yılında geçtiği puhutv'de Pazarlama Müdürü olarak Şahsiyet, Fi ve puhutv özel içeriklerinin dijital pazarlama stratejisini yönetti. Kariyerine Hyperconnect'te Senior Marketing Manager olarak devam etmekte. Ayrıca Türkiye'nin önemli şirketlerine dijital pazarlama alanında danışmanlık vermektedir.

E-Posta

More from our blog

See all posts