Adwords Kalite Puanı Nedir?

Bir Adwords hesabını performanslı şekilde yönetmek istiyorsanız kalite puanı en iyi bilmeniz gereken metriklerden bir tanesi. Çünkü maliyete ve karlılığa oldukça büyük etkisi vardır. Anahtar kelime seviyesinde olan bir metriktir. Her anahtar kelime için bir kalite puanı atanır. 1 en düşük puan olmak üzere 10’a kadar değer alabilir. Çoğu kelime için ortalama kalite puanı 7’dir. Bu nedenle her kelime için kalite puanı hedefimiz 8 ve üzeri olmalı.

Kalite Puanı Nedir?

Kalite puanı reklamınızın gösterimi için yapılan açık arttırma sırasında CPC’nizi belirleyen en önemli faktördür. Anahtar kelimelerinizde yüksek bir kalite puanı sağlarsanız düşük CPC maliyetleriyle gösterim yapabilirsiniz. Böylece hesabı en az maliyetle en verimli şekilde yönetebilirsiniz.

Kalite puanını etkileyen faktörler nelerdir?

kalite_puanı*Beklenen Tıklama Oranı : Reklam metinlerinin geçmiş performanslarına (tıklama oranlarına) bakılarak hesaplanır.

*Reklam Alaka Düzeyi : Reklam grubu içerisindeki anahtar kelime ve reklam metinlerinin alakalı olması.

*Açılış Sayfası Deneyimi : Açılış sayfasının reklam ile ne kadar ilgili olduğu ve kullanılabilirliği önemlidir.

***Hesap Geçmişi : Google kabul etmese de hesap geçmişinin kalite puanında önemli bir etken olduğu biliniyor.

Kalite Puanının algoritmasını Google dışında hiç kimse %100 doğru bir şekilde bilmese de Beklenen Tıklama Oranının içlerindeki en önemli metrik olduğu söylenebilir.

Adwords Kalite Puanını Nasıl Öğrenirim?

Kalite puanı, anahtar kelime seviyesinde olduğu için Adwords arayüzünden “Anahtar Kelimeler” sekmesi tıklanır. Bu sekmede kalite puanını iki farklı şekilde analiz edebiliriz.

Birinci yol olarak, öğrenmek istediğimiz anahtar kelimenin yanındaki durum sutününda bulunan baloncuk simgesini tıklayabiliriz. Burada detaylı bir şekilde kalite puanını inceleyebiliriz.

kalite_puanı_arayüz

İkinci yol ise arayüz raporuna kalite puanı sütunu eklemek. Bu özelliği sütunlar sekmesinden yapabiliriz.

Kalite_Puanı_Raporu1
“Sutünları değiştir” seçeneğini tıkladıktan sonra Öznitelikler -> Kalite puanı satırında bulunan Ekle butonuna basılır.

Kalite_Puanı_Raporu2

 

Ayrıca Google Türkiye’nin Adwords Kalite Puanı için hazırlamış olduğu video’yu izlemenizi tavsiye ederim.

Dijital Pazarlama Temelleri kitabı yazarı olan Emre Gökşin kariyerine üniversite yıllarında Turkcell'e web danışmanlığı hizmeti vererek başladı. 2012 yılında GittiGidiyor | eBay Türkiye'de Dijital Pazarlama Departmanında görev almaya başladı. 2016 yılında geçtiği puhutv'de Pazarlama Müdürü olarak Şahsiyet, Fi ve puhutv özel içeriklerinin dijital pazarlama stratejisini yönetti. Kariyerine Hyperconnect'te Senior Marketing Manager olarak devam etmekte. Ayrıca Türkiye'nin önemli şirketlerine dijital pazarlama alanında danışmanlık vermektedir.

E-Posta

More from our blog

See all posts