Adwords Hesap Yapısı Nasıl Kurulur?

Günü geldiğinde patronunuz sizden şirketi için bir adwords hesabı kurmanızı istediğinde kalbiniz yuvanızdan çıkacak gibi olabilir. Lisede hiçbir şey bilmeden önünüze gelen sınav kağıdını doldurmaya çalıştığınız günleri hatırlayabilirsiniz. Ama korkmayın! Adwords hesabınızı adım adım doğru bir navigasyonla kurduğunuz zaman bütün bu korkulu rüyanızın nasıl kolay çözüleceğini göreceksiniz.

Adwords Hesap Yapısı Neden Önemli?

Şimdi bir adım geriye giderek hesap yapısının neden önemli olduğunu düşünelim. Sizce neden?

Cevap: Kontrol

Ne kadar köfte o kadar ekmek prensibine göre bir hesap ne kadar iyi kurulmuşsa o kadar iyi bir şekilde kontrol edilebilir. Hesabınız, aktif olduğu günden itibaren birçok yapı değişikliğine uğrayabilir. Yani ilk aşamada kurduğunuz Adwords yapısı muhtemelen kalıcı bir yapı olmayacak. Zaman içerisinde değişime uğrayacak. Bu nedenle ilk başta ve yapılacak her değişimde adwords hesap yapısına dikkat edilmeli, hesabın navigasyonu iyi sağlanmalıdır.

Adwords Hesap Yapısının Temel Bileşenleri

Adwords Hesap Şeması

 • Kampanya : Kampanya, Adwords hesabının altında ve reklam gruplarının üst katmanı olarak yer alır. Her kampanya birden fazla reklam grubu içerebilir. Kampanyanın içindeki reklam gruplarının kendi arasında ve kampanyayla ilgili olması oldukça önemli. Farklı bir deyişle de en alakalı reklam gruplarını bir araya getirip hepsini aynı kampanya altında toplanmalı. Adwords’te bütçe gibi önemli kararlar kampanya seviyesinde ayarlandığı için ilgili ürünlerin ilgili kampanyalar altında olması oldukça önemli.
 • Reklam Grubu : Anahtar kelimeleri ve reklam metinlerini içeren bir yapıya sahip olan reklam grubu, optimizasyon açısından büyük önem taşımaktadır. Reklam grubu ortalama 10-20 anahtar kelime ve 2-3 reklam metninden oluşur. Reklam grubunun performansı açısından hedeflenen iniş sayfaları anahtar kelime ve reklam metinleriyle ilgili sayfaya düşmesi gerekiyor.

Adwords_Hesap_Yapısı

 • Anahtar Kelime : Ziyaretçi Google’da arama yaptığında arama terimi ile anahtar kelimeniz eşleşirse reklamınız tetiklenir. Bu nedenle anahtar kelimeler, reklam grubunun kontrolünde önemli bir role sahiptir. Hesabınızın optimizasyonu sırasında her anahtar kelimenin Kalite Puanı, Tıklama Başı Maliyeti ve Eşleme Türü büyük önem taşımaktadır.
 • Reklam Metni : Gece gündüz demeden adwords hesabınız için saçınızı süpürge ettiniz. Gerekli bütün optimizasyonları yaptınız. Bunun Google’da arama yapan hedef kitleniz için hiçbir önemi yok!!!  Onlar için tek önemli şey görecekleri reklam metinleri olacak. Adwords metin tabanlı bir pazarlama yapısına sahip olduğu için reklam metinlerinde vereceğiniz mesaj büyük bir önem taşımaktadır. Reklam metinlerinde hedef kitlenize özel bir fırsat algısı yaratabilirseniz tıklama oranınızı arttıtabilir ve daha iyi trafik alabilirsiniz.
 • Negatif Anahtar Kelime : Negatif anahtar kelimeler reklam grubu seviyesinde eklenir. Reklam grubunuzun verimliliğini arttırmak için alakasız aramalarda reklamınızın gösterim yapmasını engeller. Bu nedenle verimlilik açısından atılması gereken en önemli adımlardan bir tanesidir.
 • Açılış Sayfası : Uğraştınız çabaladınız hedef kitlenize reklamınızı gösterdiniz. Yazdığınız mükemmel reklam metni sayesinde de dikkatini çektiniz ve reklamınızın tıklanmasını sağladınız. İşte tam bu anda Adwords’ün tüm hayati fonksiyonları duruyor ve hayatınızdan çıkıyor. Artık o kişi sizin seçtiğiniz bir sayfaya iniş yapıyor ve ziyaretçiniz oluyor. Bilirsiniz biz Türkler misafiri çok severiz ve en iyi şekilde onları ağırlamak isteriz. Aynı Türk misafirperverliğini sayfamızda da göstererek gelen ziyaretçiyi gitmek istediği en doğru sayfaya yönlendirmemiz gerekiyor. Ziyaretçi, ne kadar doğru bir sayfaya iniş yaparsa dönüşüm oranlarımızın yükselmesi de o kadar kolay olur.

#1 Hesabınızın Yapısı Hakkında Düşünün!

Hesabınızı kurmak için kesinlikle acele etmeyin! Hesabın yapısı hakkında neler yapabiliceğinizi, onu nasıl şekillendirebileceğinizi düşünün. Çok basit bir işlem olsa bile hesabınızı kurmadan önce mutlaka bir kalem ve kağıt ile hesabınızın yapısını görsel olarak çizmelisiniz. Hesabınızın yapısı için karar verebileceğiniz birkaç farklı metotdan bahsetmek istiyorum.

 • Web Sitenin Yapısına Göre : Web sitenizin iyi bir yapıya sahip olduğuna inanıyor musunuz? Farklı ürün ve teklifler için farklı sekmeleriniz mevcut mu? Eğer web sitenizin iyi bir yapıya sahip olduğunu düşünyorsanız (Mutlaka öyle olmalı) adwords hesabınızın yapısını web sitenizin yapısıyla paralel şekilde kurabilirsiniz.
 • Ürün ve Servis Tekliflerinize Göre : Bu yapı aslında sitenizin yapısına benzer bir yapıda olacaktır. Ek olarak sitenizdeki ürün ya da servis özelindeki fırsatları da bu yapıda sunabileceksiniz. Örneğin basketbol özelinde “Basketbol Ayakkabısı”,”Basketbol Şortu”,”Basketbol Topu” olmak üzere farklı kampanyalar oluşturdunuz. Basketbol Ayakkabısı kampanyasının altında da farklı markaların (Nike, Adidas, Puma) reklam grubu oluşturdunuz. Bu markalardan birinde (Örneğin “Adidas Basket Ayakkabıları” olsun.) kampanya yaptınız ve avantajlı fiyatlarla karlı bir şekilde satışını gerçekleştiriyorsunuz. Bu ayakkabının daha fazla satışını gerçekleştirmek için sadece Adidas Basket Ayakkabası özelinde bir kampanya kurgusu kurup bütçenin önemli kısmını buraya aktarabilirsiniz. Böylece sadece bu kampanya için yeni bir reklam metni de girebilirsiniz.
 • Lokasyona Göre : İşiniz için lokasyon önemli mi? Bekide farklı şehirlerde şubesi olan bir temizlik şirketine sahipsiniz. İstanbul’da temizlik şirketi arayan kişiye İzmir’deki temizlik şirketinizin reklamını yapmanız ne kadar doğru olur? Lokasyon hedeflemesiyle farklı lokasyonlarda verdiğiniz hizmete göre hesabınızın yapısını oluşturabilirsiniz.

[box type=”info” align=”” class=”” width=””]Lokasyon hedeflemesi kampanya seviyesinde olduğu için her lokasyon için farklı kampanyalar oluşturmanız gerekir.[/box]

Hesabınızın yapısını kurarken tabiki daha birçok farklı kurgu üzerinde düşünebilirsiniz. Önemli olan, işiniz için en iyi adwords yapısını kurup onu en iyi şekilde yönetmeniz olacaktır.

#2 İlk Kampanyanızı Yaratın!

Hesabınızın yapısına karar verdikten sonra artık ilk kampanyanızı yaratabilirsiniz. Önceliği önem seviyesi en yüksek olan kampanyaya verin. Kampanyanızı oluştururken Sol taraftaki navigasyondan “Tüm Kampanyalara” tıkladıktan sonra Kampanyalar sekmesini tıklayabilirsiniz. “+ KAMPANYA” butonunu tıkladığınızda size önerdiği kampanya tiplerinden birini seçmeniz gerekiyor. Eğer sadece arama ağı için kampanya oluşturacaksanız “Yalnızca Arama Ağı” tipini seçebilirsiniz.

Adwords_Kampanyası_Olusturma

 

 

Sonrasında bu sayfadan kampanya adınızı belirleyerek gerekli hedefleme ve bütçeleme işlermlerini ayarlayabilirsiniz.

 • Yer : Lokasyon hedeflemenizi bu bölümden yapabilirsiniz. Hefelediğiniz ya da hariç tutmak istediğiniz şehirleri yer bölümünden seçebilirsiniz.
 • Dil : Kullanıcıların Google arayüzünü hangi dilde kullandığına göre dil seçeneğinden hedeflemenizi gerçekleştirebilirsiniz.
 • Teklif Stratejisi : TBM’leriniz (Tıklama Başına Maliyet) manuel olarak Google tarafından otomatik bir şekilde ya da sizin tarafınızdan manuel bir şekilde kontrol edilebilinir. Verimli bir hesap yönetimi için önerimiz tıklamaların manuel yönetilmesiyle hesabın sürekli olarak optimize edilmesidir.
 • Varsayılan Teklif ve Bütçe : İşte dananın kuyruğunun koptuğu, pamuk ellerin cebe atıldığı en sevilmeyen bölümdeyiz. Bu bölümde günlük bütçenizi ve TBM’nizi ayarlayabilrisiniz. Bütçe işlemi kampanya seviyesinde yapıldığı için girdiğiniz rakam oldukça önemlidir. Kampanya altında oluşturacağınız reklam gruplarının hepsi bu bütçeden beslenecektir. Varsayılan teklif bölümünde belirlediğiniz TBM ise eklediğiniz reklam grupları ve anahtar kelimeler için ilk önce otomatik olarak atanacaktır. Sonrasında eklediğiniz her kelime için ayrı ayrı TBM verebilirsiniz.

#3 İlk Reklam Grubunuzu Yaratın!

Şimdi sıra reklam metinlerinizi ve anahtar kelimelerinizi kapsacak olan reklam grubunuzu yaratmaya geldi. Seçili kampanyanızın “Reklam grupları” sekmesini tıkladıktan sonra “+ REKLAM GRUBU” butonuna basarak reklam grubunuzu oluşturabilirsiniz.

reklam_grubu_yaratma

Sonrasında reklam grubunuzun adını ve reklam metninizi belirleyin.

#4 Anahtar Kelimelerinizi Ekleyin.

Aynı ekranın aşağısında “Anahtar kelimeler” listesini göreceksiniz. Burada reklam grubunuz ile alakalı olduğunu düşündüğünüz kelimeleri ekleyin. Ekleyeceğiniz kelimeleri hedefinize göre farklı eşleme türlerinde ekleyebilirsiniz. İlk aşamada kelime sayınızı 10 – 20 arasında tutmanız yeterli olacaktır. Son adım olarak reklam grubu için tıklama başı maliyeti belirleyebilirsiniz. Belirleyeceğiniz TBM reklam grubu içindeki her kelimenin başlangıc TBM’si olarak belirlenecek. Sonrasında isterseniz her anahtar kelime için farklı TBM ayarlayabilirsiniz.

#5 Reklam Metinlerinizi Çoğaltın

Her reklam grubu en az 2-3 reklam metninden oluşmalı. Bu nedenle reklam grubunuza daha fazla reklam metni girmek için “Reklamlar” sekmesinden yeni reklam metinleri ekleyebilirsiniz. Eklediğiniz reklamların gösterim sıklığı adwords tarafından  performansa göre belirleneceği için fazla reklam metni girmekte her zaman yarar var.

Dijital Pazarlama Temelleri kitabı yazarı olan Emre Gökşin kariyerine üniversite yıllarında Turkcell'e web danışmanlığı hizmeti vererek başladı. 2012 yılında GittiGidiyor | eBay Türkiye'de Dijital Pazarlama Departmanında görev almaya başladı. 2016 yılında geçtiği puhutv'de Pazarlama Müdürü olarak Şahsiyet, Fi ve puhutv özel içeriklerinin dijital pazarlama stratejisini yönetti. Kariyerine Hyperconnect'te Senior Marketing Manager olarak devam etmekte. Ayrıca Türkiye'nin önemli şirketlerine dijital pazarlama alanında danışmanlık vermektedir.

E-Posta

More from our blog

See all posts