Açılış Sayfası Videoları İçin 10 İpucu

Markalar web sitelerindeki açılış sayfalarını etkileyici bir yazı yada fotoğrafla hazırlayabilir. Ancak hiçbirisi iyi hazırlanmış bir video kadar etkili olmayacaktır. Ancak açılış sayfası için video hazırlarken yapılan bazı hatalar vardır. Örneğin videonun çok uzun olması, temel bileşenlerin eksik olması yada yanlış konumlandırma sık yapılan hatalardandır. İyi bir video, ziyaretçi geri dönüşlerini  %80 oranında arttırabilir. Ayrıca site ziyaretçilerinin büyük çoğunluğu açılış sayfasında yazı okumak istemeyecektir.

1- Videolarınız Bilgilendirici Olmalıdır

Kim olduğunuzu ve neden farklı olduğunuzu kısa bir videoda anlatabilirsiniz. Ek olarak, müşteri problemlerini nasıl çözebileceğinizi de göstermeniz faydalı olacaktır. Böylece ziyaretçilerin iki dakika içerisinde sizi tanımasını sağlayabilirsiniz.

2- Videonuzda Net Bir Amaç Belirlenmelidir

Çok fazla konudan bahseden videolar açılış sayfası için uygun değildir. Ziyaretçilerin ürünlere bakmasını mı yoksa siteye üye olmasını mı istiyorsunuz? Onları satış sayfasına yönlendirmek mi istiyorsunuz? Videonun hedefini net olarak belirlemek gerekiyor.

3- Güçlü Bir Hareket Çağrısı (Call to Action) Ekleyin

Eğer markanızın ürünlerini gösteren yeni bir katalog hazırlamışsanız bütün video boyunca bu katalogdan bahsetmeniz faydalı olabilir. Video sonunda kataloğun indirme linkini paylaşarak müşterilerinizin ürünlerinizi incelemesini sağlayabilirsiniz. Ancak ikinci bir hareket çağrısı (Call to Action) eklememek gerekir.

4- Videonuzu Belirgin Bir Şekilde En Üstte Konumlandırın

Web sitenizin açılış sayfasında ilk gözüken alana videonuzu yerleştirin. Ayrıca video  başladığında geniş ekrana dönme özelliği de ekleyebilirsiniz. Ya da izleme sırasında site arka planını bir ton daha karanlık yapabilirsiniz.

Video başladığında geniş ekrana dönme özelliği ekleyebilirsiniz. Ya da izleme sırasında site arka planını bir ton daha karanlık yapabilirsiniz.

5- Videonuzu Kısa Tutun

Görünürlük araştırmalarına göre, ziyaretçilerin %20’si ilk on saniyede videoyu kapatıyor.   Otuz saniye sonra kapatanların oranı ise %30. Bu yüzden videonun mümkün olduğu kadar kısa ve öz olmasına gayret etmelisiniz.

6- Etkili Bir Video Kapak Resmi Kullanın

Videonuzun kapak resmindeki görsel ziyaretçiler için çok önemlidir. Kapak resminiz hem etkileyici olmalı hem de videonun konusu ile ilgili olmalıdır. Unutmamak gerekir ki videonuz iyi olsa da etkileyici bir kapak resmi olmazsa ziyaretçilerin ilgisini çekmeyecektir.

7- Video Altyazısını Mutlaka Kullanın

İnsanların gürültülü alanlarda videonuzu duyabilmesi için mutlaka altyazı eklemeniz gerekir. Bu sayede videonuzu izleyen ziyaretçi sayısını artırabilirsiniz. Ayrıca bir üründen yada detaydan bahsederken video üzerine yazı yazıp, konuyu aydınlatmak ziyaretçilerinize büyük kolaylık sağlar.

8- Video Boyutunu Küçültün

Eğer videonuz yavaş yüklenirse ziyaretçiler izlemeden videoyu kapatacaktır. Bu yüzden video boyutunu biraz düşürerek, yüklenme hızını artırabilirsiniz. HandBrake yada VLC Media Player programlarını kullanarak videonuzu sıkıştırıp, toplam boyutunu azaltabilirsiniz.

9-Otomatik Başlayan Video Mu Yoksa Sabit mi?

Bu sorunun aslında kesin bir yanıtı yoktur çünkü markanıza ve amacınıza göre değişir. Otomatik oynayan videonuzu site arka planına entegre edebilirsiniz. Ya da video üzerine büyük bir başlat düğmesi ekleyerek ziyaretçilerin dikkatini çekebilirsiniz. Birkaç deneme ile hangisinin daha verimli olduğuna siz karar verin.

10- Kaliteli Görüntüler Seçmeye Çalışın

Eğer videonuzun etkili ve uzun ömürlü olmasını istiyorsanız kaliteli bir video hazırlamanız daha iyi olacaktır. Örneğin basit ışıklar ve mikrofonlarla birlikte tripod kullanarak video kalitenizi artırabilirsiniz. Profesyonel bir çekim stüdyosu kullanmak ve videonuzu kurgulatmak da kaliteyi yükseltecektir.

İnsanlar video izlemeyi seviyorlar ancak izlerken beklemekten hoşlanmıyorlar. Bu yazımızda severek izlenebilen bir video hazırlamanın detaylarını anlattık. Unutmamak gerekir ki, iyi bir video hem ziyaretçilerinizin keyifli vakit geçirmesini hem de markanız hakkındaki ilgisini arttıracaktır.

Ali İzmir Ekonomi Üniversitesi öğrencisi. Teknoloji ve dijital reklam alanındaki platformları takip etmeyi ve bu konularda içerik üretmeyi seviyor.

E-Posta

More from our blog

See all posts