A/B Testi Nedir, Neden Önemlidir?

Her reklam veren şirket verdiği reklamdan en büyük faydayı elde etmek ister, bu yüzden çeşitli metotlarla verdiği reklamın verimliliğini ölçmek zorundadır. Hiçbir reklamveren daha yüksek dönüşüm alabileceği bir reklam varken dönüşüm almayacağı bir reklama para yatırmak istemez. İşte bu noktada A/B testi devreye girer.

A/B Testi Nedir?

[penci_blockquote style=”style-2″ align=”none” author=”” font_style=”italic” uppercase=”false” text_size=”20″]Özetle bir reklamın iki farklı versiyonunu oluşturup hangisinin daha iyi iş çıkardığını görmeye A/B testi denir. [/penci_blockquote]

Burada verimliliği ölçmede kullanacağımız metrik ise dönüşüm oranıdır.

Diyelim ki bir ürünü pazarlamak için reklam vermeye ihtiyacınız var. Ancak nasıl bir reklamın daha iyi bir performans göstereceğini bilmiyorsunuz. Bu yüzden iki farklı adwords reklamı hazırladınız. İkisinde de kullandığınız görsel ve metin farklı.  Hedef kitlenizin bir kısmına A versiyonunu, diğer kısmına da B versiyonunun gösterimini gerçekleştirdiniz.

Gelen dönüşümü ölçtünüz ve artık diğer reklamlarımızı dönüşüm oranı daha yüksek olanı baz alarak yapabilirsiniz.

[penci_blockquote style=”style-3″ align=”none” author=”” font_style=”italic” uppercase=”false” text_size=”20″]

Burada önemli olan hedef kitlenizin neyi daha çok tercih ettiğini anlamaktır.

A/B Testi, hedef kitlenizin tercihlerini anlamanıza yardımcı olur.[/penci_blockquote]

Bonus Bilgi:

Tabii ki bu A/B testi sadece reklam göndermeyle sınırlı değil. Twitter, Facebook, Netflix gibi şirketler sitelerinde yapacakları değişikliklerde de bu testi kullanmakta. Örneğin Facebook zaman tüneli içeren yeni tasarımına giderken kullanıcıların tamamını birden geçirmek yerine önce A/B testi yaparak dönüşümleri incelemişti. Ya da Twitter, ana ekrandaki tweet sırasını zaman sırasına göre değil de aldığı etkileşim sırasına göre geçireceği zaman da A/B testi uygulamıştı ve biz de buna şahit olmuştuk.

 

Uğur; okumayı, araştırmayı öğrenmeyi seven, 5 yıldan uzun süredir dijital pazarlamanın her alanında tecrübe edinmiş biri. Şu anda Faladdin&Binnaz'da Performans Pazarlaması ve ASO ekibinde yer almakta.

E-Posta

More from our blog

See all posts