7 Efektif Adwords Optimizasyon Tekniği

Yönettiğiniz adwords hesabı ile olabilecek en az maliyetlerle belirlenen hedeflere ulaşabiliyorsanız bu işi en iyi şekilde yapıyorsunuz demektir. Birçok testi ve optimizasyonu içinde barındıran adwords yönetim sürecinde başarılı sonuç elde edildiğinde sonuçların en iyi şekilde kullanılması gerekir. Başarılı bulunan test ve optimizasyonları diğer kampanyalara da uygulayıp çıktılarını tekrar en iyi şekilde analiz edilmesi gerekir.

Adwords hesabınızın verimliliği için başlıca yapmanız gereken 7 optimizasyon tekniğini bilmenizde büyük fayda var.

#1 Anahtar Kelimeleri Kendi Reklam Gruplarına Taşıyın

Arama motoru pazarlamasının en güçlü yanı arama yapan kişiye aradığı ürünün reklamını gösterebilmektir. Bu nedenle hedeflediğiniz kullanıcılara vereceğiniz mesaj büyük önem tasımaktadır.

Adwords’te reklam metinleri reklam grubu seviyesinde hedeflenebildiği için reklam metinlerini kelime seviyesinde değil reklam grubu seviyesinde yapabiliyorsunuz. Bu nedenle aranan kelimelere uygun bir reklam metni gösterebilmek için kelimeleri ilgili olduğu reklam grubu altına toplamak gerekir.

Şapkadan ayakkabıya her çeşit spor malzemesi satan bir mağaza olduğunu düşünelim. “Spor ayakkabı” araması yapan kişiye şort reklamı göstermemek için her kelimeyi ilgili reklam grubunun içine dahil etmesi gerekir.

Adwords_Reklam_Hedeleme_Yapısı

#2 Yeni Kelimelere Şans Verin

Bir reklam grubu için gerekli olan kelimeleri aldıktan sonra mutlaka bir de Arama Terimleri Raporuna göz atmanız gerekiyor. Burada seçtiğiniz anahtar kelimeleri tetikleyecek yeni arama terimlerini görebilir ve başarılı olanları hesabınıza ekleyebilirsiniz. Ayrıca hesabınız ile alakasız olan ama yine de reklamlarınızı tetikleyen arama terimlerini belirleyip negatif anahtar kelime listesine ekleyebilirsiniz.

#3 Negatif Anahtar Kelimeleri Dikkate Alın

Sitenize gelen trafiğin yanında kalitesi de büyük önem taşımaktadır. Adwords’te kaliteli trafik elde etmek için hedeflediğiniz anahtar kelimelere en yakın aramayı yapan kişilere ulaşmanız gerekir. Bu kişilere ulaşmanın en basit yolu da anahtar kelimelerini hedefledikten sonra ürününüz ya da hizmetiniz ile ilgisi olmayan aramalarda reklamınınız gözükmemesini sağlamak. Negatif anahtar kelime özelliğini kullanarak bu sorunun önüne geçebilirsiniz.

Sadece cep teledonu satan bir e-ticaret sitesiyseniz “iphone 6” anahtar kelimesine reklam verebilirsiniz. Ama reklamınızın “iphone 6 kılıf” aramasında çıkmamasını sağlamak için “kılıf” kelimesini negatif anahtar kelime listesine atabilirsiniz.

[box type=”warning” align=”aligncenter” class=”” width=””]Negatif anahtar kelime listesini kampanya ve reklam grubu seviyesinde yapabilirsiniz. Max verimlilikte bir trafik elde etmek için her reklam grubuna özel negatif anahtar kelime listesi oluşturmanızda fayda var.[/box]

#4 Etkili Reklam Metinleri Girin ve Optimize Edin

Adwords reklamlarının sonucu değerlendirilirken birden çok fazla metriğe bakılabiliyor. CTR (Tıklanma Oranı) bakılması gereken en önemli metriklerden bir tanesi. İyi bir CTR elde etmek için reklam metinlerinin aranılan anahtar kelime ile ilgili olması gerekir. Ayrıca indirim, fırsat ya da herhangi bir avantaj sunan reklam metni de CTR oranlarını ciddi ölçüde etkileyebilir. CTR’ın artması ile beraber kalite skoru, reklam puanı ve CPC’niz pozitif yönde etklilenecektir.

Birden fazla reklam metni girerek reklamlar arasında karşılaştırma yapabilirsiniz. Tıklanma oranı, dönüşüm oranı ya da hedefleriniz doğrultusunda diğer metrikleri de değerlendirerek başarısız reklam metinlerini durdurabilir ya da silebilirsiniz.

#5 Raporlarını Cihaz Tipine Göre İnceleyin.

Mobil telefon, tablet ve bilgisayardan gelen trafikler kendi içersinde farklılık gösterebilir. Özellikle siteniz mobil uyumlu ise raporlarınızı her cihaz tipine göre ayrı ayrı incelemeniz gerekir. Örneğin mobil sitenizin tasarımı kullanıcı dostu değilse mobil dönüşüm oranınız desktop (Dizüstü ya da masaüstü bilgisayarlar) oranına göre daha az olacaktır. Bu nedenle mobildeki reklamlarınızı kapatarak reklam bütçenizi desktop reklamlarına aktarabilirsiniz.

#6 Landing Page (İniş Sayfası) Testi

Ziyaretçinin reklamınıza tıkladıktan sonra sitenize geldiğinde nasıl bir kullanıcı deneyimi yaşadığı oldukça önemlidir. Onlara “Hoşgeldin :)” diyebileceğiniz birden fazla sayfa hazırlayarak siteniz ile etkileşimlerini test edebilirsiniz.

#7 Teklif Stratejinizi Belirleyin

Adwords kampanyalarındaki teklif stratejileri CPC ve CPA üzerine kuruludur. Hangi modelin sizin için daha karlı olacağına karar vermeden önce mutlaka bir test gerçekleştirin.

Test etmek istediğiniz mevcuttaki CPC kampanyanızı hesap içerisinde kopyalayın. Yeni kampanyanın teklif stratejisini CPA olarak değiştirin ve her iki kampanyayı paralel şekilde test edin.

Bu testi kampanyalarınız için bir kere değil belirli zaman aralıklarında gerçekleştirin.

Dijital Pazarlama Temelleri kitabı yazarı olan Emre Gökşin kariyerine üniversite yıllarında Turkcell'e web danışmanlığı hizmeti vererek başladı. 2012 yılında GittiGidiyor | eBay Türkiye'de Dijital Pazarlama Departmanında görev almaya başladı. 2016 yılında geçtiği puhutv'de Pazarlama Müdürü olarak Şahsiyet, Fi ve puhutv özel içeriklerinin dijital pazarlama stratejisini yönetti. Kariyerine Hyperconnect'te Senior Marketing Manager olarak devam etmekte. Ayrıca Türkiye'nin önemli şirketlerine dijital pazarlama alanında danışmanlık vermektedir.

E-Posta

More from our blog

See all posts