7 Adımda Sosyal Medya Stratejisi Nasıl Belirlenir?

Günümüzde artık pek çok firma avantajları nedeniyle geleneksel yöntemlerden ziyade dijital pazarlama yöntemlerini tercih etmektedir. Dijital pazarlama yöntemleri içerisinde ise en çok sosyal medya kullanılmaktadır. Ancak sosyal medyayı kullanmak için de en etkili ve verimli sonuçları verecek stratejiyi belirlemek oldukça önem arz eder. Peki sosyal medyada görünür olmak için sosyal medya stratejisi nasıl belirlenir?

1. Hedefleri Belirlemek

İyi bir sosyal medya stratejisi oluşturmak için öncelikle ulaşılmak istenen hedefleri belirlemek gerekir. Hedef belirlemeden başarıyı ölçmek mümkün olmayacaktır. Ayrıca hedefleri belirlemek, sosyal medyada yapacağınız her şey için yol haritanızı belirlemede çok yardımcı olacaktır. 

2. Hedef Kitleyi Belirlemek

Hedef kitleyi yani potansiyel müşterileri bilmek, o kitlenin sosyal medyada görmek isteyeceği, beğeneceği ve paylaşacağı türden içerikler üretmek için çok gereklidir. O nedenle sosyal medya stratejisi oluştururken markanın kimlere hitap eden bir marka olduğunu belirlemek çok önem arz eder. Sosyal medya ölçümleme araçları; hedef kitlenin nerede yaşadığı, hangi dili konuştuğu, cinsiyeti, markayla iletişimi gibi faktörleri size sağlayacaktır. Bu araçlardan elde edeceğiniz bilgilere göre başarılı olma ihtimali daha yüksek bir stratejiyi rahatlıkla geliştirebilirsiniz.

3. Rakip Analizi Yapmak

Sosyal medya çalışmalarını başlatmadan önce markanızın bulunduğu sektördeki rakiplerini incelemek yani rakip analizi yapmak diğer bir önemli adımdır. Rakiplerin sosyal medyada ne yaptığı, neyi iyi neyi kötü yaptığının analizini yaparak hedef kitleniz için çok daha iyi ve etkili kampanyalar tasarlayabilirsiniz.

4. Sosyal Medya Denetimi Yapmak

Sosyal medya çalışmalarını devam ettirirken ara ara çeşitli sosyal medya ölçümleme araçları vasıtasıyla sonuçları incelemek gerekir. Daha önce yaptığınız paylaşımların hangisinin etkili olduğunu, hangisinin olmadığını ancak ara ara dönüp denetleyerek öğrenebilirsiniz. Bu sayede hedef kitlenizle etkileşiminizi ve rakiplerinizin önüne geçip geçemediğinizi rahatlıkla görebilirsiniz. 

5. Sosyal Medya Kanalarını Belirlemek ve Hesap Yönetimi

Hangi sosyal medya kanallarını kullanacağınıza karar vermenizin yanı sıra her bir networkte uygulayacağınız sosyal medya stratejisini de belirlemeniz gerekir. Yani Facebook, Instagram, Twitter vb. networkleri ne amaçla kullanacağınızı belirlemeli ve ona göre bir strateji oluşturmalısınız. Çünkü her birinin hedef kitlesi farklı ve ona göre yapılması gereken paylaşımlar da farklıdır. Dolayısıyla her bir mecrada hesap yönetimi de o mecranın gereklerine göre olacaktır. 

6. İçerik Takvimi Oluşturmak 

Sosyal medyada iyi içerik paylaşmak elbette çok önemli; ancak aynı derecede önemli olan bir husus daha vardır ki o da maksimum etkiyi yaratabileceğiniz zamanlarda paylaşım yapmak üzere bir içerik takvimi oluşturmaktır. Sosyal medya içerik takviminiz her sosyal medya kanalı için tarih, zaman, içerik türü gibi detayları içermelidir. Takvime göre yapacağınız paylaşımların %80’inin takipçileri bilgilendiren ve eğlendiren; %20’sinin ise markanızı tanıtan içerikler olması kriterine dikkat etmeniz yararlı olacaktır. 

7. Sosyal Medya Stratejisinin Başarısını Ölçmek

Sosyal medya stratejisinin başarılı olup olmadığını ölçmek, tüm aşamalardan sonra mutlaka yapılmalıdır. Bu sayede hedeflerinizi gerçekleştirip gerçekleştiremediğinizi, ne oranda başarı sağladığınızı görebilir ve stratejinizi yeniden şekillendirebilirsiniz. 

Uğur; okumayı, araştırmayı öğrenmeyi seven, 5 yıldan uzun süredir dijital pazarlamanın her alanında tecrübe edinmiş biri. Şu anda Faladdin&Binnaz'da Performans Pazarlaması ve ASO ekibinde yer almakta.

E-Posta

More from our blog

See all posts