6 Adımda Tıklanma Oranı’nı (CTR) Artırmak

Yazı İçeriği

Süper bir ürününüz var! Mükemmel satışlar bekliyorsunuz. Sıra artık bu süper ürünün reklamını yayınlamaya geldi. Peki reklamınız gerçekten ilgi görecek mi? Hergün internette binlerce reklama maruz kalan hedef kitlenizin dikkatini nasıl çekeceksiniz? Reklamlarınızda Tıklanma Oranı‘nı yani CTR’ı nasıl artıracaksınız?
İşte bu yazıda dikkat çeken reklamın nasıl oluştuğunu ve CTR’ı doğrudan nasıl artıracağınızı inceleyeceğiz.

1- Doğru Hedef Kitle Seçimi:

Eğer gönderdiğiniz reklam doğru hedef kitleye ulaşmıyorsa, hakettiği ilgiyi görmeyecektir. Örneğin; bebek bezi reklamı için  çocuğu olmayan, bekar insanları hedeflerseniz bu reklamınız için yanlış bir hedefleme olacaktır. Reklamını yapacağınız ürün ya da  hizmetin hedef kitlesini çok iyi tanımalısınız.

2- Görsellik:

Video ve banner reklamlarda kullandığınız görseller son derece önemlidir.  Sunduğunuz ürün ve hizmeti en iyi şekilde anlatan ve mutlaka hedef kitlenizin ilgisini çeken görseller olmalıdır. Renkleri markanızla uyumlu yapmak genelde reklamın size ait olduğunun anlaşılması için önemlidir. Hedef kitlenizin aklında kalacak bir görsellik, ilk görüşte olmasa da ikinci görüşünde reklamınıza tıklamasını sağlayabilir.

3- Videolardaki İlk 5 Saniyenin Önemi:

Video reklamlarında en önemli şey ilk izlenimdir. Youtube ve diğer video platformlarında reklamınızın zorunlu gösterilme süresi vardır. Kısa olan bu zorunlu süreden sonra reklamınız yüksek ihtimalle videoya ulaşmak için geçilecektir. Ancak etkileyici bir ilk 5 saniyeye sahip olursanız, reklamınıza tıklama kazandırabilir ve reklamın devamının izlenmesini sağlayabilirsiniz. İlk 5 saniye içinde kampanya mesajını kullanıcıya ulaştırmak bu yüzden çok önemlidir.

4- Call To Action – Eyleme Çağrı:

Call to Action yani eyleme çağrı bir reklamın olmazsa olmaz öğesidir. Reklamı gören kullanıcının istenilen eylemi yapması için ve özellikle bannerlarda butona tıklaması için etkili bir çağrıda bulunmalısınız. Yoksa verilmek istenen marka ya da kampanya mesajını tüketiciye ulaştıramazsınız.
Hemen Al, Ücretsiz Dene, Fırsatı Yakala gibi ifadelerle hedef kitlenizi reklamınıza tıklamaya davet edin.

5- Kampanya Mesajları

Reklamlarda fırsat sunmak tıklama oranını arttıracak en önemli etkenlerden biri. Bu fırsatlar indirim ya da ücretsiz deneme gibi farklı kampanyalar olabilir. Kampanya mesajını görselde önceliklendirerek yüksek tıklama oranları elde edebilirsiniz.

6- A/B Testleri Yapmak:

Şu ana kadar öğrendiğiniz 5 maddeyi A-B Testi yaparak geliştirebilirsiniz.
A/B testi bir reklamın farklı versiyonlarından hangisinin daha iyi sonuç verdiğini görebilmemizi sağlayan bir testtir. A/B testleri ile hedef kitlenize en uygun reklamı nasıl sunabileceğinizi öğrenebilirsiniz. Farklı A/B testleriyle sonuçlarınızı geliştirebilirsiniz.

Email Bültenimize Abone Olun!

En Yeni Güncellemeleri ve Sektörden Haberleri İlk Sİz Öğrenin!

Daha Fazla Yazı