2021 Dijital Pazarlama Trendleri

Yazı İçeriği

2021 çok yaklaştı, bu da yeni dijital pazarlama trendleri hakkında düşünmeye başlamanın zamanı olduğu anlamına geliyor. 2020’de COVID-19 salgını nedeniyle dijital pazarlamada büyük değişiklikler gördük ve 2021’in de birçok değişiklik getireceği görülüyor.

Başarılı bir pazarlamacı olmanın en iyi yollarından biri trendleri takip etmek ve bunları kendi pazarlama stratejinize uygulamaktır. İşletmenizin, hedef kitlenize ulaşmak için asla eski veya etkisiz stratejiler kullanmamasını sağlamak oldukça önem arz eder. Biz de bu yazımızda sizleri 2021’de nelerin beklediğinden bahsedeceğiz.

1-Reklam Engelleyicilere Dikkat Edin.

Sosyal medya reklamcılığı, birçok işletmenin bir gecede büyümesine izin verdi. Hedeflenen ve optimize edilmiş reklamlar, marka bilinirliği oluşturmanıza olanak tanır ve kârınızı artırmada inanılmaz derecede etkili olabilir. Tek bir sorun var, birçok kişi yayınlarında reklamların açılmasını istemiyor, bu yüzden reklam engelleyici kullanıyorlar. Reklam engelleyiciler yıllardır etrafta. Bu engelleyiciler, ücretli veya organik tüm reklamları filtreler ve izleyicilerin reklamları görmesini tamamen engeller. Bu engelleyiciler daha kolay erişilebilir hale geldikçe, daha fazla kişi kullanmaya başladı. EMarketer’e göre, tüm internet kullanıcılarının yaklaşık dörtte biri 2020’da bir çeşit reklam engelleyici kullandı ve bu rakam 2021’de %27’ye çıkacak.

2-Video Pazarlama’yı kullanın.

Geleneksel pazarlamanın azalan etkinliği ve videoların popülaritesinin hızla artmasıyla birlikte video pazarlama birçok işletme için olmazsa olmaz hale geldi ve giderek yaygınlaşıyor. YouTube ve TikTok gibi platformlar ve Instagram’daki “Hikayeler” gibi özelliklerle video, reklamcılık için giderek daha popüler olmaya devam ediyor.

Aberdeen Group’un araştırmasına göre, video kullanan pazarlamacılar, kullanmayanlara göre şirket gelirini yıldan yıla %49 daha hızlı artırıyor ve video pazarlamacıların %95’i 2021 yılında video harcamalarını artırmayı veya korumayı planlıyor. EMarketer tarafından yapılan bir araştırmaya göre ise, video reklam harcamaları 2021’de 14.89 milyar dolara çıkacak. Ayrıca, alışveriş yapanların üçte biri bir video reklam gördükten sonra bir ürün satın alacak. Bu da videoların alıcı kararları üzerindeki etkisini gösterir.

3-Sesli Arama için optimize edin.

Alexa ve Google Home gibi ürünlerin ortaya çıkması, sesli aramanın kullanımında büyük bir patlama yarattı. Bu cihazlar, müşterilere hizmet vermek için neredeyse tamamen sesli sorgulara güveniyor. Şu anda, dünya nüfusunun yaklaşık yarısı bir tür sesli arama kullanıyor. (Kaynak: Stastita) 2021’de bu sayının artması bekleniyor, bu nedenle şirketinizin hazır olduğundan emin olmak önemlidir.

Çoğumuz çok yoğun hayatlar yaşıyoruz ve bu kesinlikle sesli aramanın yükselişine katkıda bulundu. Sesli arama, kullanıcıların sorularının yanıtlarını aramasına veya eller serbest olarak etkinlik planlamasına olanak tanıyan oldukça kullanışlı bir özelliktir. Bu, sürekli hareket halinde olan insanlar için mükemmeldir, çünkü sesli arama neredeyse her yerde, sadece birkaç saniye içinde yapılabilir.

Metin aramayı optimize etmek ile sesli arama için optimize etmek arasında büyük bir fark vardır. Bu, arama motoru optimizasyon stratejinizi bir bütün olarak yeniden gözden geçirmeniz ve sesli sorgular açısından düşünmeniz gerektiği anlamına gelir.

4-Mikro-Influencer Pazarlama’dan yararlanın.

Influencer pazarlama, yıllardır popüler bir pazarlama taktiği olmuştur. Başlangıçta markalar, ürünleri tanıtmak için milyonlarca takipçiye sahip büyük Influencer’lerle çalışmanın daha faydalı olduğunu düşünüyordu. Bu yaklaşımın çok maliyetli ve şaşırtıcı bir şekilde çok etkili olmadığı kanıtlandı. Bu bireylerin büyük bir takipçi kitlesi olsa da etkileşim oranları, daha küçük kitlelere sahip Influencer’lerle karşılaştırıldığında son derece düşüktür. Bir Markerly araştırmasına göre, Influencer pazarlama kampanyası söz konusu olduğunda en önemli iki bileşen olan hem beğeniler hem de yorumlar söz konusu olduğunda 10k-100k takipçi yelpazesindeki Influencer’ler en yüksek etkileşimi sağlıyor.

5-Sohbet Robotu kullanın.

İşletmelerin çoğu, kullanıcılarla etkileşim kurmak için sohbet botları kullanıyor. Sohbet botları, müşteri hizmetleri ve desteğinin yüzünde devrim yaratıyor. Bugün bir web sitesinin alt köşesinde bir sohbet botunun açıldığını görmek oldukça yaygın bir manzaradır. Bu teknoloji, müşterilere daha iyi hizmet sunmak için makine öğrenimi teknolojisine dayanıyor.

Bu mükemmel bir buluş ve yapay zeka yardımıyla açık soruları yanıtlayarak kişiselleştirilmiş bir kullanıcı deneyimi sağlar. Sohbet botları, işletmeler tarafından basit soruları ve sorguları anında yanıtlamak için kullanılır. Sürekli olarak müşteri yanıtlarından öğrenirler ve gelecekteki soruları daha iyi yanıtlamak için bilgi tabanlarını genişletirler. 7/24 kullanılabilir ve müşteri bekleme süresi olmadan, hizmetinizi iyileştirmek için makine öğrenimini kullanmanın harika bir yoludur.

6- İçerik önerilerinizi ve ürünlerinizi kişiselleştirin.

YouTube, Facebook, Twitter, Amazon ve diğer büyük sosyal medya platformları ve e-ticaret sitelerindeki öneriler sizi şaşırtmış olabilir. Buradaki temel teknoloji makine öğrenimidir (bir yapay zeka dalı). Makine, faaliyetlerine göre insanların neyi sevip neyi sevmediğini okur. Bu, teknoloji olgunlaştıkça daha kullanışlı hale gelecektir. Bu önemlidir çünkü dijital platformlarda doğru ürünleri doğru zamanda doğru müşterilere önermek satışlarda büyük fark yaratır. Yakın zamanda yapılan bir araştırmaya göre, Amazon’dan satın alınan ürünlerin %35’i, ürünlerin yapay zeka odaklı önerilerinden geliyor. Bu, Amazon’un kazandığı gelirin üçte birini oluşturuyor. Etkileyici olan şey, Amazon’un satışları artırmak için büyük miktarda kaynak yatırması gerekmemiş olmasıdır. Bu, mevcut kullanıcıların çevrimiçi katılımıyla yapıldı. Dijital pazarlamacılar da aynı şeyi yapabilir ve izlemelidir.

Sonuç olarak, her yıl pazarlamacıların uygulaması için yeni trendler ve stratejiler ortaya çıkıyor. Tüketici zevkleri gün geçtikçe değişiyor, bu da en iyi pazarlama taktiklerinin de sürekli değiştiği anlamına geliyor.

Başarının anahtarı, kendinizi bilgilendirmek ve pazarlama stratejinizin esnek olmasına izin vermektir. İş dünyasında değişimin sıklığı sebebiyle pazarlama planınız asla sabit ve ketum olmamalıdır. Yeni bir trende atlamaktan korkmayın, hangi stratejinin işletmeniz için mükemmel olduğunu asla bilemezsiniz.

Email Bültenimize Abone Olun!

En Yeni Güncellemeleri ve Sektörden Haberleri İlk Sİz Öğrenin!

Daha Fazla Yazı

Dijital Pazarlama Terimleri

Dönüşüm Oranı (Conversion Rate) Nedir?

Dönüşüm Oranı (Conversion Rate) Nedir? Sitenize gelen ziyaretçilerin, istediğiniz hedefe ulaşıp ulaşmadığını ölçen başarı yüzdesidir. Conversion Rate oranını bulmak için öncelikle sitenizde belirlediğiniz bir conversion

Devamını Oku »